Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Wątek: [Civic 5D MA/MB/MC] Instalacja komputera pokładowego

  1. #1
    ユーザー
    Awatar MikeFoto
    Skąd: Myszków
    Posty: 605

    Auto: Honda Civic 5D ecoVTi-S
    Silnik: D14A8
    Moc: 90


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj się, aby w pełni korzystać z możliwości forum!

    [Civic 5D MA/MB/MC] Instalacja komputera pokładowego

    Jeśli chodzi o instrukcję to ograniczę się do informacji jak podłączyć poszczególne przewody potrzebne do działania komputerka. Jak je podłączyć - odsyłam do instrukcji od Telwis. Jest bardzo jasno i przystępnie napisana i każdy przy odrobinie chęci da radę i nic nie spali . Aczkolwiek z instrukcji korzystasz na własną odpowiedzialność

    Potrzebne materiały:
    - Instrukcja montażu komputerka od producenta: POBIERZ TUTAJ lub ze strony www.telwis.pl
    - Lutownica i cyna z topnikiem,
    - ściągacz do izolacji / nożyk,
    - kombinerki,
    - wiertarka + wiertło 6mm
    - opaski samozaciskowe (krótkie - ok 10cm)
    - koszulka termokurczliwa,
    - zapalniczka,
    - taśma izolacyjna,
    - wiertarka + wiertło ok 10mm średnicy
    - klucz nasadowy lub płaski 8mm,
    - klucz nasadowy 10mm,
    - śrubokręt krzyżakowy (krótki)
    - spinacz do bielizny
    - ok 14m przewodu 1 żyłowego (wielożyłowego proporcjonalnie mniej)
    - 3szt przycisków monostabilnych - zwiernych - o jak najmniejszej średnicy montażowej (ja użyłem 6mm)

    Czas pracy ok 3,5h. Trudność średnia.

    Instrukcja montażu:

    1. Pierwszym krokiem to wymontowanie zegarka. Jako chciałem nieco sobie ułatwić pracę, postanowiłem, że nie będę wymontowywać konsoli. Po wyciągnięciu radia oraz przycisku awaryjnych i podgrzewania tylnej szyby mamy całkiem dobry dostęp do zegarka.

    2. Krótkim śrubokrętem krzyżakowym odkręcamy zegarek, który jest przykręcony od tyłu. Jeśli już się trafi w śrubę - problemu niema żadnego.

    3. Piewsza próba przymiarki wyświetlacza


    4. Ramkę zrobiłem z kawałka chropowatego plastiku jaki akurat miałem pod ręką.


    5. Obrysowałem na nim wymiar zegarka:


    6. Przymierzamy czy wszystko pasuje:


    7. Obrysowałem kształt wyświetlacza:


    8. Przy pomocy wiertła 10mm wywieciłem kilka otworów, a następnie nożykiem wykończyłem tak aby powstał docelowy kształt. Tak przygotowaną ramkę nałożyłem na ekran.


    9. Jeszcze jedna przymiarka:


    10. Jako, że wyświetlacz od tyłu ma styki na wierzchu, zastosowanie blaszki nie wchodziło w grę. W związku z czym wymysiłem taki patent ze spinaczem. Srubka zlokalizowana dokładnie w tym miejscu spinacza powoduje, że spinacz jak ramię dociska wyświetlacz. Rozwiązanie może nie najładniejsze ale bardzo skuteczne.


    11. Przechodzimy do zabawy kablami. Wtyczka która dochodzi do zegarka składa się z 4 przewodów:



    Innymi słowy, z tej jednej wtyczki mamy wszystkie sygnały do podłączenia zasialania dla komputerka.

    12. Zgodnie z instrukcją komputerka


    Podłączamy kable z wtyczki zegarka w następujący sposób.
    - Czarny - Masa - do pinu 12
    - Czerwono-czarny - pojawia się napięcie gdy są włączone światła - do pinu 21
    - Żółty - pojawia się napięcie po przekręceniu klucza w pozycję zapłon - do pinu 23
    - Biało-czarny - stałe zasilanie +12V - do pinu 24

    Ja przedłużyłem kable od zegarka o ok 20cm tak aby wygodniej było je później przeciągnąć.
    UWAGA: Wszelkie połączenia lutujemy a na to koszulkę termokurczliwą.

    13. Wymontowujemy zegary - jak to zrobić patrz moja instrukcja montażu indiglo. Wtyczka która znajduje się skrajnie z prawej strony zawiera interesujący nas przewodzik - POMARAŃCZOWY przewód od czujnika drogi - tzw VSS. Ten na zdjęciu drugi z lewej.


    14. Wpinamy się w niego a nastepnie ok 1m przewodu przeciągamy i podłączamy do komputerka - pin 22.

    15. Dostajemy się do komputera ECU. Znajduje się on przy nadkolu od strony pasażera. Tam w 26cio pinowej wtyczce znajdziemy 2 interesujące nas kable. Wpinamy się w pierwszy z nich w kolorze BRĄZOWYM. To sygnał z wtryskiwacza, który podłączamy do pinu 10 naszego nowego komputerka.


    16. Składamy wszysko do kupy, podłączamy taśmę od wyświetlacza oraz 24ro pinową wtyczkę do komputerka spalania.
    Czas na wielką chwilę. Odpalamy maszynę . Jeśli wszysko poszło gładko powiniśmy ujrzeć ekran z godziną. Mniej więcej powinno wyglądać to tak.


    17. Zgodnie z instrukcją producenta podłączamy głośnik (polaryzja nie ma znaczenia) oraz do dostarczonych wraz z komputerkiem cyfrowych czujników temperatury dorabiamy przewody. UWAGA aby dobrze je zaizolować aby nie było zwarcia!
    Podłączamy je do komputerka zgodnie z instrukcją.

    Czujnik temperatury wewnętrznej umieściłem pod schowkiem, a zewnętrznej przymocowałem do pasa przedniego pod reflektorem.

    Ekran w stanie uśpienia (kluczyk ze stacyjki wyciągnięty), wygląda następująco:


    18. Podobnie postępujemy z podłączeniem klawiatury 3 przyciskowej. Ja zastosowałem przyciski, które zostały zamontowane w ramce lewarka zmiany biegów (te zdj. są z telefonu niestety).





    Operowanie komputerkiem gdy klawiatura jest w tym miejscu jest bardzo wygodne - wystarczy położyć wnętrze dłoni na ręcznym hamulcu, a palce same w przyciski trafią




    19. Jeśli wszystko się udało. Powinno to wyglądać mniej więcej tak.




    20. Konfiguracja czyli podłączamy komputerek do laptopa
    Stała drogi dla naszych civiców jak udało mi się wyliczyć wynosi 0.400 m/imp. Komputerek pokazuje prędkość, która idealnie odzwierciedla to ile jest na liczniku.
    Stała wtrysku wstępnie wyliczyłem na 0.00362 l/sek choć pewnie się ona zmieni gdy wyjeżdżę kilka baków. Wtedy uaktualnię post.

    21. Miłej zabawy życzy Mike :p

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)
    Ostatnio edytowane przez MikeFoto ; 29-08-2011 o 23:17

  2. #2
    ユーザー
    Awatar MikeFoto
    Skąd: Myszków
    Posty: 605

    Auto: Honda Civic 5D ecoVTi-S
    Silnik: D14A8
    Moc: 90


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj się, aby w pełni korzystać z możliwości forum!

    Aktualizacja pierwszego posta o montaż przycisków sterowania w ramce biegów.

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

  3. #3
    ユーザー
    Awatar sebawo
    Imię: Sebastian
    Skąd: Ruda Śląska
    Posty: 2,467

    Auto: civic EJ6
    Silnik: B16A2
    Moc: milionpińcet


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj się, aby w pełni korzystać z możliwości forum!

    Jeśli można to kilka pytań mam, bo sam się za montaż chce jutro zabrać a i komuś może się przydać.

    Jak z widocznością/kontrastem? Bo nie dość, że w tej wersji kolorystycznej kąty widzenia nie są za duże, to jeszcze zamontowałeś to na konsoli środkowej. Pytam bo sam mam dylemat i albo będzie ładnie albo będzie coś widać U siebie bym to widział bardziej w okolicach zegarów, ale tam za bardzo nie ma miejsca...

    Termometry - czy tak zamontowane jak u Ciebie wskazują w miarę rzeczywistą temperaturę?

    Sam komputer zamontowałeś zaraz za wyświetlaczem?

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)
    where dafuq is my signature...


  4. #4
    ユーザー
    Awatar MikeFoto
    Skąd: Myszków
    Posty: 605

    Auto: Honda Civic 5D ecoVTi-S
    Silnik: D14A8
    Moc: 90


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj się, aby w pełni korzystać z możliwości forum!

    Gdziekolwiek go wsadzisz - będzie wydoczny. Jest kilka wyświetlaczy do wyboru, a niewiem który wybrałeś, ale ten co ja mam mogę polecić. Z miejsca kierowcy, pasażera, z tyłu, w słońcu - zawsze jest czytelny.

    Niestety czytelność traci gdy temperatura spada w okolicę 2stC i niżej. Wtedy przez jakiś czas - mniej więcej tyle ile potrzeba na rozgrzanie się auta - wyświetlacz reaguje bardzo ospale. Wartości nie nadążają się zmieniać. Ale to tylko pierwsze 5min.

    Komputerek zamontowany jest za schowkiem bo za zegarkiem się nie da - jest radio. Taśma do wyświetlacza jest na tyle długa że spokojnie znajdzie się miejsce.
    Temperatura - o ile z wewnatrz wskazuje wmaire poprawnie, to wewnątrz nie. Chyba muszę zmienić miesjce położenia bo często jest tak, że w rozgrzanym aucie temperaturę pokazuje mi 9-11 stopni.

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

  5. #5
    ユーザー
    Awatar sebawo
    Imię: Sebastian
    Skąd: Ruda Śląska
    Posty: 2,467

    Auto: civic EJ6
    Silnik: B16A2
    Moc: milionpińcet


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj się, aby w pełni korzystać z możliwości forum!

    Wyświetlacz mam ten sam co Ty, wolę po prostu, żeby był jak najbliżej zegarów, ale nijak nie da się go tam wpasować bez dodatkowej obudowy. Na razie sobie leży

    Problem mam z zasilaniem chyba, bo podłączyłem sobie pod zegary AG, bo mają ciekawy system 'przekazywania' zasilania. Problem w tym, że po przekręceniu kluczyka wszystko działa, ale już po odpaleniu auta wyświetlacz zaczyna migać, jakby komputer się restartował... Jutro muszę zerknąć do tego jeszcze raz.

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)
    where dafuq is my signature...


  6. #6
    ユーザー
    Awatar MikeFoto
    Skąd: Myszków
    Posty: 605

    Auto: Honda Civic 5D ecoVTi-S
    Silnik: D14A8
    Moc: 90


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj się, aby w pełni korzystać z możliwości forum!

    Zamontowałem wyświetlacz w obudowie zegarka z Rovera. Podobno z Land Rovera - ale sprzedawcy czasem piszą że to od serii 200 inni że 400.

    W otwór pasuje prawie idealnie. Natomiast sam zegarek jest Plug&Play jeśli chodzi o przykręcenie. Wtyczka jest inna.

    Wyszło tak:


    Obudowa wygląda tak:


    A tak wyświetlacz komputerka już zamontowany:


    I jeszcze filmik :

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

  7. #7
    友人
    Awatar ODi
    Imię: Przemo
    Skąd: Sosnowiec (Zagłębie)
    Posty: 5,698

    Auto: EE9, RD8, GG8
    Silnik: B16a1, B16a, k20a4, l13
    Moc: 150+, 135


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj się, aby w pełni korzystać z możliwości forum!

    Przyznam ze konkretnie to wyglada

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

  8. #8
    ユーザー
    Awatar Grubenz
    Imię: Paweł
    Skąd: Knurów/Gliwice
    Posty: 791

    Auto: mazda 626 gf
    Silnik: 2.3 v6 kompresor
    Moc: 211km 290nm


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj się, aby w pełni korzystać z możliwości forum!

    a ja się pytam czy to działa tylko w hondach czy też mógłbym zainwestować w taki wynalazek do mazdy w dieslu i jaki jest koszt takiej zabawy?

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

  9. #9
    ユーザー
    Awatar sebawo
    Imię: Sebastian
    Skąd: Ruda Śląska
    Posty: 2,467

    Auto: civic EJ6
    Silnik: B16A2
    Moc: milionpińcet


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj się, aby w pełni korzystać z możliwości forum!

    Cytat Zamieszczone przez Grubenz
    a ja się pytam czy to działa tylko w hondach czy też mógłbym zainwestować w taki wynalazek do mazdy w dieslu i jaki jest koszt takiej zabawy?
    Tylko w Hondzie, tylko w Civicku i tylko w benzynie
    A na poważnie to kto czyta, nie błądzi

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)
    where dafuq is my signature...


  10. #10
    ユーザー
    Awatar Grubenz
    Imię: Paweł
    Skąd: Knurów/Gliwice
    Posty: 791

    Auto: mazda 626 gf
    Silnik: 2.3 v6 kompresor
    Moc: 211km 290nm


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj się, aby w pełni korzystać z możliwości forum!

    Cytat Zamieszczone przez sebawo
    tylko w benzynie
    odczepta wy się już wy poprostu zazdrościcie że śmigam taniej


    Cytat Zamieszczone przez sebawo
    A na poważnie to kto czyta, nie błądzi
    a kto pyta też ale widzę ze jednak u mnie to nie wypali

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [S] Kompletne zawieszenie obniżające do Civic 5D MA/MB/MC
    By MikeFoto in forum Archiwum ogłoszeń
    Postów: 1
    Data: 08-06-2013, 00:20
  2. Postów: 0
    Data: 27-10-2012, 16:07
  3. [Honda] [Civic 5D MA/MB/MC] Instalacja podświetlania typu Indiglo
    By MikeFoto in forum Dane techniczne / Specyfikacje / Tutoriale
    Postów: 2
    Data: 24-08-2011, 23:06
  4. [Honda] Civic MA/MB/MC Przeróbka fotela pasażera z Anglika na fotel kierowc
    By MikeFoto in forum Dane techniczne / Specyfikacje / Tutoriale
    Postów: 0
    Data: 23-08-2011, 10:18
  5. [Honda] [Civic 5D MA/MB/MC] Swap elektrycznych szyb tylnych z VTi
    By MikeFoto in forum Dane techniczne / Specyfikacje / Tutoriale
    Postów: 0
    Data: 23-08-2011, 09:47

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  

on top