Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

W±tek: [Civic 5D MA/MB/MC] Instalacja komputera pok³adowego

  1. #1
    ユーザー
    Awatar MikeFoto
    Sk±d: Myszków
    Posty: 605

    Auto: Honda Civic 5D ecoVTi-S
    Silnik: D14A8
    Moc: 90


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    [Civic 5D MA/MB/MC] Instalacja komputera pok³adowego

    Je¶li chodzi o instrukcjê to ograniczê siê do informacji jak pod³±czyæ poszczególne przewody potrzebne do dzia³ania komputerka. Jak je pod³±czyæ - odsy³am do instrukcji od Telwis. Jest bardzo jasno i przystêpnie napisana i ka¿dy przy odrobinie chêci da radê i nic nie spali . Aczkolwiek z instrukcji korzystasz na w³asn± odpowiedzialno¶æ

    Potrzebne materia³y:
    - Instrukcja monta¿u komputerka od producenta: POBIERZ TUTAJ lub ze strony www.telwis.pl
    - Lutownica i cyna z topnikiem,
    - ¶ci±gacz do izolacji / no¿yk,
    - kombinerki,
    - wiertarka + wiert³o 6mm
    - opaski samozaciskowe (krótkie - ok 10cm)
    - koszulka termokurczliwa,
    - zapalniczka,
    - ta¶ma izolacyjna,
    - wiertarka + wiert³o ok 10mm ¶rednicy
    - klucz nasadowy lub p³aski 8mm,
    - klucz nasadowy 10mm,
    - ¶rubokrêt krzy¿akowy (krótki)
    - spinacz do bielizny
    - ok 14m przewodu 1 ¿y³owego (wielo¿y³owego proporcjonalnie mniej)
    - 3szt przycisków monostabilnych - zwiernych - o jak najmniejszej ¶rednicy monta¿owej (ja u¿y³em 6mm)

    Czas pracy ok 3,5h. Trudno¶æ ¶rednia.

    Instrukcja monta¿u:

    1. Pierwszym krokiem to wymontowanie zegarka. Jako chcia³em nieco sobie u³atwiæ pracê, postanowi³em, ¿e nie bêdê wymontowywaæ konsoli. Po wyci±gniêciu radia oraz przycisku awaryjnych i podgrzewania tylnej szyby mamy ca³kiem dobry dostêp do zegarka.

    2. Krótkim ¶rubokrêtem krzy¿akowym odkrêcamy zegarek, który jest przykrêcony od ty³u. Je¶li ju¿ siê trafi w ¶rubê - problemu niema ¿adnego.

    3. Piewsza próba przymiarki wy¶wietlacza


    4. Ramkê zrobi³em z kawa³ka chropowatego plastiku jaki akurat mia³em pod rêk±.


    5. Obrysowa³em na nim wymiar zegarka:


    6. Przymierzamy czy wszystko pasuje:


    7. Obrysowa³em kszta³t wy¶wietlacza:


    8. Przy pomocy wiert³a 10mm wywieci³em kilka otworów, a nastêpnie no¿ykiem wykoñczy³em tak aby powsta³ docelowy kszta³t. Tak przygotowan± ramkê na³o¿y³em na ekran.


    9. Jeszcze jedna przymiarka:


    10. Jako, ¿e wy¶wietlacz od ty³u ma styki na wierzchu, zastosowanie blaszki nie wchodzi³o w grê. W zwi±zku z czym wymysi³em taki patent ze spinaczem. Srubka zlokalizowana dok³adnie w tym miejscu spinacza powoduje, ¿e spinacz jak ramiê dociska wy¶wietlacz. Rozwi±zanie mo¿e nie naj³adniejsze ale bardzo skuteczne.


    11. Przechodzimy do zabawy kablami. Wtyczka która dochodzi do zegarka sk³ada siê z 4 przewodów:



    Innymi s³owy, z tej jednej wtyczki mamy wszystkie sygna³y do pod³±czenia zasialania dla komputerka.

    12. Zgodnie z instrukcj± komputerka


    Pod³±czamy kable z wtyczki zegarka w nastêpuj±cy sposób.
    - Czarny - Masa - do pinu 12
    - Czerwono-czarny - pojawia siê napiêcie gdy s± w³±czone ¶wiat³a - do pinu 21
    - ¯ó³ty - pojawia siê napiêcie po przekrêceniu klucza w pozycjê zap³on - do pinu 23
    - Bia³o-czarny - sta³e zasilanie +12V - do pinu 24

    Ja przed³u¿y³em kable od zegarka o ok 20cm tak aby wygodniej by³o je pó¼niej przeci±gn±æ.
    UWAGA: Wszelkie po³±czenia lutujemy a na to koszulkê termokurczliw±.

    13. Wymontowujemy zegary - jak to zrobiæ patrz moja instrukcja monta¿u indiglo. Wtyczka która znajduje siê skrajnie z prawej strony zawiera interesuj±cy nas przewodzik - POMARAÑCZOWY przewód od czujnika drogi - tzw VSS. Ten na zdjêciu drugi z lewej.


    14. Wpinamy siê w niego a nastepnie ok 1m przewodu przeci±gamy i pod³±czamy do komputerka - pin 22.

    15. Dostajemy siê do komputera ECU. Znajduje siê on przy nadkolu od strony pasa¿era. Tam w 26cio pinowej wtyczce znajdziemy 2 interesuj±ce nas kable. Wpinamy siê w pierwszy z nich w kolorze BR¡ZOWYM. To sygna³ z wtryskiwacza, który pod³±czamy do pinu 10 naszego nowego komputerka.


    16. Sk³adamy wszysko do kupy, pod³±czamy ta¶mê od wy¶wietlacza oraz 24ro pinow± wtyczkê do komputerka spalania.
    Czas na wielk± chwilê. Odpalamy maszynê . Je¶li wszysko posz³o g³adko powini¶my ujrzeæ ekran z godzin±. Mniej wiêcej powinno wygl±daæ to tak.


    17. Zgodnie z instrukcj± producenta pod³±czamy g³o¶nik (polaryzja nie ma znaczenia) oraz do dostarczonych wraz z komputerkiem cyfrowych czujników temperatury dorabiamy przewody. UWAGA aby dobrze je zaizolowaæ aby nie by³o zwarcia!
    Pod³±czamy je do komputerka zgodnie z instrukcj±.

    Czujnik temperatury wewnêtrznej umie¶ci³em pod schowkiem, a zewnêtrznej przymocowa³em do pasa przedniego pod reflektorem.

    Ekran w stanie u¶pienia (kluczyk ze stacyjki wyci±gniêty), wygl±da nastêpuj±co:


    18. Podobnie postêpujemy z pod³±czeniem klawiatury 3 przyciskowej. Ja zastosowa³em przyciski, które zosta³y zamontowane w ramce lewarka zmiany biegów (te zdj. s± z telefonu niestety).





    Operowanie komputerkiem gdy klawiatura jest w tym miejscu jest bardzo wygodne - wystarczy po³o¿yæ wnêtrze d³oni na rêcznym hamulcu, a palce same w przyciski trafi±




    19. Je¶li wszystko siê uda³o. Powinno to wygl±daæ mniej wiêcej tak.




    20. Konfiguracja czyli pod³±czamy komputerek do laptopa
    Sta³a drogi dla naszych civiców jak uda³o mi siê wyliczyæ wynosi 0.400 m/imp. Komputerek pokazuje prêdko¶æ, która idealnie odzwierciedla to ile jest na liczniku.
    Sta³a wtrysku wstêpnie wyliczy³em na 0.00362 l/sek choæ pewnie siê ona zmieni gdy wyje¿d¿ê kilka baków. Wtedy uaktualniê post.

    21. Mi³ej zabawy ¿yczy Mike :p

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)
    Ostatnio edytowane przez MikeFoto ; 29-08-2011 o 22:17

  2. #2
    ユーザー
    Awatar MikeFoto
    Sk±d: Myszków
    Posty: 605

    Auto: Honda Civic 5D ecoVTi-S
    Silnik: D14A8
    Moc: 90


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    Aktualizacja pierwszego posta o monta¿ przycisków sterowania w ramce biegów.

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

  3. #3
    ユーザー
    Awatar sebawo
    Imiê: Sebastian
    Sk±d: Ruda ¦l±ska
    Posty: 2,467

    Auto: civic EJ6
    Silnik: B16A2
    Moc: milionpiñcet


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    Je¶li mo¿na to kilka pytañ mam, bo sam siê za monta¿ chce jutro zabraæ a i komu¶ mo¿e siê przydaæ.

    Jak z widoczno¶ci±/kontrastem? Bo nie do¶æ, ¿e w tej wersji kolorystycznej k±ty widzenia nie s± za du¿e, to jeszcze zamontowa³e¶ to na konsoli ¶rodkowej. Pytam bo sam mam dylemat i albo bêdzie ³adnie albo bêdzie co¶ widaæ U siebie bym to widzia³ bardziej w okolicach zegarów, ale tam za bardzo nie ma miejsca...

    Termometry - czy tak zamontowane jak u Ciebie wskazuj± w miarê rzeczywist± temperaturê?

    Sam komputer zamontowa³e¶ zaraz za wy¶wietlaczem?

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)
    where dafuq is my signature...


  4. #4
    ユーザー
    Awatar MikeFoto
    Sk±d: Myszków
    Posty: 605

    Auto: Honda Civic 5D ecoVTi-S
    Silnik: D14A8
    Moc: 90


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    Gdziekolwiek go wsadzisz - bêdzie wydoczny. Jest kilka wy¶wietlaczy do wyboru, a niewiem który wybra³e¶, ale ten co ja mam mogê poleciæ. Z miejsca kierowcy, pasa¿era, z ty³u, w s³oñcu - zawsze jest czytelny.

    Niestety czytelno¶æ traci gdy temperatura spada w okolicê 2stC i ni¿ej. Wtedy przez jaki¶ czas - mniej wiêcej tyle ile potrzeba na rozgrzanie siê auta - wy¶wietlacz reaguje bardzo ospale. Warto¶ci nie nad±¿aj± siê zmieniaæ. Ale to tylko pierwsze 5min.

    Komputerek zamontowany jest za schowkiem bo za zegarkiem siê nie da - jest radio. Ta¶ma do wy¶wietlacza jest na tyle d³uga ¿e spokojnie znajdzie siê miejsce.
    Temperatura - o ile z wewnatrz wskazuje wmaire poprawnie, to wewn±trz nie. Chyba muszê zmieniæ miesjce po³o¿enia bo czêsto jest tak, ¿e w rozgrzanym aucie temperaturê pokazuje mi 9-11 stopni.

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

  5. #5
    ユーザー
    Awatar sebawo
    Imiê: Sebastian
    Sk±d: Ruda ¦l±ska
    Posty: 2,467

    Auto: civic EJ6
    Silnik: B16A2
    Moc: milionpiñcet


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    Wy¶wietlacz mam ten sam co Ty, wolê po prostu, ¿eby by³ jak najbli¿ej zegarów, ale nijak nie da siê go tam wpasowaæ bez dodatkowej obudowy. Na razie sobie le¿y

    Problem mam z zasilaniem chyba, bo pod³±czy³em sobie pod zegary AG, bo maj± ciekawy system 'przekazywania' zasilania. Problem w tym, ¿e po przekrêceniu kluczyka wszystko dzia³a, ale ju¿ po odpaleniu auta wy¶wietlacz zaczyna migaæ, jakby komputer siê restartowa³... Jutro muszê zerkn±æ do tego jeszcze raz.

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)
    where dafuq is my signature...


  6. #6
    ユーザー
    Awatar MikeFoto
    Sk±d: Myszków
    Posty: 605

    Auto: Honda Civic 5D ecoVTi-S
    Silnik: D14A8
    Moc: 90


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    Zamontowa³em wy¶wietlacz w obudowie zegarka z Rovera. Podobno z Land Rovera - ale sprzedawcy czasem pisz± ¿e to od serii 200 inni ¿e 400.

    W otwór pasuje prawie idealnie. Natomiast sam zegarek jest Plug&Play je¶li chodzi o przykrêcenie. Wtyczka jest inna.

    Wysz³o tak:


    Obudowa wygl±da tak:


    A tak wy¶wietlacz komputerka ju¿ zamontowany:


    I jeszcze filmik :

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

  7. #7
    友人
    Awatar ODi
    Imiê: Przemo
    Sk±d: Sosnowiec (Zag³êbie)
    Posty: 5,698

    Auto: EE9, RD8, GG8
    Silnik: B16a1, B16a, k20a4, l13
    Moc: 150+, 135


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    Przyznam ze konkretnie to wyglada

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

  8. #8
    ユーザー
    Awatar Grubenz
    Imiê: Pawe³
    Sk±d: Knurów/Gliwice
    Posty: 791

    Auto: mazda 626 gf
    Silnik: 2.3 v6 kompresor
    Moc: 211km 290nm


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    a ja siê pytam czy to dzia³a tylko w hondach czy te¿ móg³bym zainwestowaæ w taki wynalazek do mazdy w dieslu i jaki jest koszt takiej zabawy?

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

  9. #9
    ユーザー
    Awatar sebawo
    Imiê: Sebastian
    Sk±d: Ruda ¦l±ska
    Posty: 2,467

    Auto: civic EJ6
    Silnik: B16A2
    Moc: milionpiñcet


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    Cytat Zamieszczone przez Grubenz
    a ja siê pytam czy to dzia³a tylko w hondach czy te¿ móg³bym zainwestowaæ w taki wynalazek do mazdy w dieslu i jaki jest koszt takiej zabawy?
    Tylko w Hondzie, tylko w Civicku i tylko w benzynie
    A na powa¿nie to kto czyta, nie b³±dzi

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)
    where dafuq is my signature...


  10. #10
    ユーザー
    Awatar Grubenz
    Imiê: Pawe³
    Sk±d: Knurów/Gliwice
    Posty: 791

    Auto: mazda 626 gf
    Silnik: 2.3 v6 kompresor
    Moc: 211km 290nm


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    Cytat Zamieszczone przez sebawo
    tylko w benzynie
    odczepta wy siê ju¿ wy poprostu zazdro¶cicie ¿e ¶migam taniej


    Cytat Zamieszczone przez sebawo
    A na powa¿nie to kto czyta, nie b³±dzi
    a kto pyta te¿ ale widzê ze jednak u mnie to nie wypali

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne w±tki

  1. [S] Kompletne zawieszenie obni¿aj±ce do Civic 5D MA/MB/MC
    By MikeFoto in forum Archiwum og³oszeñ
    Postów: 1
    Data: 07-06-2013, 23:20
  2. Postów: 0
    Data: 27-10-2012, 15:07
  3. [Honda] [Civic 5D MA/MB/MC] Instalacja pod¶wietlania typu Indiglo
    By MikeFoto in forum Dane techniczne / Specyfikacje / Tutoriale
    Postów: 2
    Data: 24-08-2011, 22:06
  4. [Honda] Civic MA/MB/MC Przeróbka fotela pasa¿era z Anglika na fotel kierowc
    By MikeFoto in forum Dane techniczne / Specyfikacje / Tutoriale
    Postów: 0
    Data: 23-08-2011, 09:18
  5. [Honda] [Civic 5D MA/MB/MC] Swap elektrycznych szyb tylnych z VTi
    By MikeFoto in forum Dane techniczne / Specyfikacje / Tutoriale
    Postów: 0
    Data: 23-08-2011, 08:47

Tagi dla tego w±tku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów
  •  

on top