Wątek: [Civic 5D MA/MB/MC] Instalacja podświetlania typu Indiglo

  1. #1
    ユーザー
    Awatar MikeFoto
    Skąd: Myszków
    Posty: 605

    Auto: Honda Civic 5D ecoVTi-S
    Silnik: D14A8
    Moc: 90


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj się, aby w pełni korzystać z możliwości forum!

    [Civic 5D MA/MB/MC] Instalacja podświetlania typu Indiglo

    Chciałbym przedstawić instrukcję której jestem autorem. Instrukcje publikowałem także na innych forach, ale może przyda się i zaglądającym tutaj. Dzisiejszy temat to:

    Instalacja podświetlania typu Indiglo zegarów oraz panelu nawiewów.

    Cała instrukcja do pobrania: TUTAJ lub TUTAJ

    Część 1 - Indiglo zegarów

    Potrzebne narzędzia:
    - tarcze Indiglo - moje kupione za pośrednictwę sklepu moman.pl - mogę polecić jako sprzedawcę!
    - śrubokręt krzyżakowy średni (odkręcanie mocowań licznika itp)
    - śrubokręt krzyżakowy mały (odkręcenie śrubek na tarczach)
    - śrubokręt płaski średni (do podważania mocowań itp)
    - voltomierz - multimetr miernik - aby sprawdzić gdzie jest + i -

    UWAGA:
    Weźcie szczególna uwagę aby śrubokręt do odkręcania śrubek na tarczach był dobrze dopasowany aby ich niepokaleczyć zabardzo.

    Na początku, ostatnie zdjęcie starych tarcz...


    Zapamiętujemy ustawienie wskaźnika paliwa (wyczytałem ze należy pamiętać aby po modyfikacji ustawić takie samo wskazanie - w przeciwnym razie może przekłamywać).


    Ja usunąłem plastik pod kierownicą aby mieć lepszy dostęp od spodu w celu wypchnięcia "od tyłu" przycisku świateł przeciwmgielnych - kto niechce niemusi tego elementu odkręcać.



    Po odkręceniu:


    Widok od spodu:


    Wypychamy i wyjmujemy przycisk świateł przeciwmgielnych oraz rozpinamy złączkę:


    Podobnie z zaślepką miejsca przewidzianego na dimmer


    W każdym otworze znajdziemy śrubkę krzyżową:



    Oraz górne mocowanie plastiku licznika zawiera 2 śrubki do odkręcenia:


    Odkręcamy wszystkie 4 i wyciągamy plastik:


    Naszym oczom ukże się następujący widok:


    Licznik jest przykręcony za pomocą 3 śrub krzyżowych:

    Prawa:


    Lewa:


    Górna:


    Delikatnie wyciągamy licznik - bez siły powinien wyjść bez problemu.
    Aby ułatwić sobie nieco wyciąganie licznika, polecam odkręcić metalową listwę od góry licznika:


    Zdecydowałem, że inverter od indiglo będę podłączał pod górne podświetlanie. W związku z czym pomierzyłem gdzie jest + i - . W moim przypadku dolny styk to + a górny - .

    UWAGA:
    Nie sugerujcie się tym gdzie ja znalazłem + i - gdyż w każdym egzemplazu może być inaczej - niewłaściwe podłaczenie invertera może go zniszczyć.


    Rozpinamy z tyłu kable (3 wiązki):


    Dziura po wyjęciu licznika:


    Gdy licznik już na stole można zabrać się za pracę właściwą:

    Widok z przodu chyba każdy zna:


    ...ale z tyłu to już niekażdy..


    Rozpinamy 5 plastikowych zatrzasków łączących część plastikową białą z czarną
    3 od góry, 2 od dołu


    Otrzymujemy:


    Następnie aby wyjąć każdy zegar należy odkręcić po 3 śruby krzyżowe / zegar znajdujące się na tylniej ściance:

    Od Wskaźnika temperatury:


    Od obrotomierza:


    Od prędkościomierza:


    Od wskaźnika paliwa:


    W ten sposób "wybebeszyliśmy" licznik


    Wskaźniki po wyjęciu:



    Montujemy;

    Wskaźnik paliwa z zamontowaną tarczą:


    Z prędkościomierza należy ściągnąć gumkę kasownika, oraz odkręcić śrubki trzymające tarczę.


    Trudny moment wymagający delikatności i precyzji. Pierwszy krok - przekładamy tarczę przez bolec kasownika na następnie nakładamy na wskzówkę. Delikatnie przesuwamy aż trafi w swoje miejsce


    Po zamontowaniu i usunięciu folii zabezpieczającej


    Małe porównanie - Obrotomierz seria a Indiglo Predkościomierz


    Z obrotomierzem postępujemy analogicznie:


    Wskaźnik temperatury:

    Przed:


    Po:


    Po zamontowaniu wszytskich tarcz, znajdujemy miejsce wyprowadzenia kabli - ja aby nierobic dziur w obudowie do tego celu wybralem miejsce gdzie wchodzi jedna z żarówek podświetlenia wskażników. Znajdująca się w pobliżu wskaźnika paliwa.



    Zatem składamy wszytsko do kupy:



    Lutujemy odpowiednio inverter do instalacji:


    Łączymy z inverterem:


    Kto zgadnie co to ? ....z uwagi na to, że inverter piszczy w czasie pracy - jak ktoś z forum pisał - owinąłem go kilkukrotnie folią w którą zapakowana była przesyłka.


    Następnie montujemy licznik w samochodzie. Wolną złączkę zostawiam sobie aby w przyszłości podłączyć podświetlenie konsolki nawiewów.


    Nad lewym nawiewem wcisnąłem inverter owinięty folią bąbelkową.


    Po zmontowaniu wszystkich elementów otrzymujemy następujący efekt:


    Podczas dnia - podświetlenie wyłączone:


    Podczas dnia - podświetlenie włączone:


    Nocą:



    Część 2 - Indiglo panelu nawiewów


    Do wykonania potrzebujemy:
    - śrubokręt krzyżakowy (ja użyłem no.2)
    - płaski śrubokręt
    - kawałeczek taśmy klejącej (aby nie porysować plastików)
    - tarcze indiglo nawiewów od MoMana (z tego co wiem tylko oni je oferują)
    - ostry nożyk
    - kawałek dwustronnej taśmy klejącej
    - opcjonalnie - 2 żarówki LED białe T5 (bez oprawki, wciskane)
    - klucz nasadowy 10mm - najlepiej z grzechotką

    Czas pracy ok 1,5h (pierwszy raz to robiłem) - praktycznie niebyło żadnych problemów.

    Przystępujemy do pracy:
    1. Wrzucamy wsteczny lub 4-kę, oraz zaciągamy ręczny - pozwoli to na łatwiejsze wyciągnięcie plastików.
    2. Wykręcamy 2 krzyżakowe śruby po prawej i lewej konsoli



    3.Wymontowujemy radio


    4. Wymontowujemy metalową kieszeń, w którą wsuwa się radio


    5. Wkładamy rękę w otwór po radiu i wypychamy przyciski: ogrzewania tylniej szyby oraz przycisk świateł awaryjnych. Mając już je na wierzchu - wypinamy kable. Nie polecam podważać i próbować wyciągnąć przycisku "od przodu". Skończy się to tak jak na zdjęciu - ułamanym elementem - niestety pozostałość po poprzednim właścicielu który o tym niewiedział.


    6. Po usunięciu powinniśmy zobaczyć taki widok. Znuwu wkładamy rękę i wypinamy kostkę od zegarka.


    7. Przystępujemy do rozmontowania konsoli. Delikatnie płaskim śrubokrętem owiniętym taśmą izolacyjną podważamy zaślepkę i ją wyjmujemy - jest na 5ciu zatrzaskach. W tym miejscu wydaje mi się, że - poprzedni właściciel rozbierał konsolę, zamiast śrub były nakrętki - 10mm.


    8. Odkręcamy 2 śruby krzyżowe po prawej i lewej stronie tylniej popielniczki



    9. Po odkręceniu delikatnie podnosimy element - uwaga! nic na siłę - ów element ma plastikowe zaczepy (haczyki) które łatwo połamać


    10. Gdy już element jest luźny, wkładamy pod niego rękę i wypinamy kostkę z otwierania szyb. A następnie wyjmyjemy cały element. W moim przypadku to jedna kostka, niewiem jak w wersjach z podłokietnikiem z pełnym sterowaniem, wszystkimi szybami.


    11. Odkręcamy gałkę zmiany biegów (przeciwnie do ruchów wskazówek zegara).


    12. Wracamy do konsoli. Do odkręcenia mamy 3 śrubki krzyżowe:
    - przez otwór gdzie jest przycisk świateł awaryjnych
    - przez otwór gdzie jest przycisk ogrzewania tylniej szyby
    - znajdująca się pod radiem


    13. Po wyjęciu konsolki naszym oczom ukazuje się następujący widok. Górna część, podobnie jak dolna zawiera 3 zatrzaski, które trzymają plastikowy czarny element z białym. Bardzo, bardzo delikanie, podważamy każdy z 3 zatrzasków od góry.


    14. Aby dostać się do dolnych zatrzasków, musimy wymontować panel popielniczki i zapalniczki. W tym celu odkręcamy 4 krzyżowe śruby po bokach panelu i jedną pod popielniczką.


    15. W tym momencie mamy doskonały dostęp, by odłączyć kolejne 3 zatrzaski - w dolnej części. Podobnie jak wcześniej - bardzo, bardzo delikatnie!


    16. Po usunięciu plastiku - widzimy coś takiego..


    17. W tym momencie może być problem. Trzeba usunąć pokrętła. Ja na wstępie użyłem śrubokręta owiniętego taśmą izolacyjną a gdy już trochę wszyszedł "wydłubywałem" pokrętło. Na oryginalnej tarczy mi niezależało i trochę ją porysowałem.


    18. Po usunięciu pokręteł oraz oryginalnej tarczy uzyskujemy taki widok:


    19. Środkowy element jest luźny, przez co, bez problemu wyjmujemy go. Uzyskujemy wówczas doskonały dostęp do wymiany żaróweczek. Ja zastosowałem 2 żaróweczki LED T5 - białe, szerokokątne. Wystarczy je wcisnąć w oryginalną oprawkę.


    20. Teraz pojawia się mały problem. MoMan sprzedaje złe tablice. Prawdopodobnie ktoś zrobił projekt na tarczach z wersji angielskiej 5D, która ma odwrócone pokrętła nawiewów (regulacja siły nawiewu z prawej).

    Poniższe zdjęcie pokazuje w czym problem (górny oryginał, dolny MoMan)


    Otwór trzymający tarczę jest z prawej zamiast z lewej strony. Przez co tarcza niepasuje na mocowanie - patrz zdjęcie z punktu 18. Łatwo sobie z tym poradzić. Należy usunąć ów plastikowy bolczyk nożykiem.

    INFO: Poinformowałem już sklep MoMana o zaistniałej sytuacji.

    21. Plastikowy element, o którym pisałem w punkcie 19 oklejamy taśmą klejącą dwustronną - kształt X


    22. Mocujemy tarczę indiglo przy użyciu taśmy klejącej i montujemy do panelu.


    23. Zaznaczamy miejsce wyjścia kabli i wycinamy niewielki otwór.


    24. Zrywamy folię zabezpieczającą i otrzymujemy to...


    25. Montujemy plastikowy element wymontowany w puntach 13 i 15.


    26. Przy montowaniu Indiglo zegarów pozostawiłem sobie jedną wtyczkę właśnie w celu przyszłego podłączenia indiglo nawiewów. Podłączamy na WYŁĄCZONYCH zegarach! To bardzo ważne - próba podlączenia przy działającym Inwerterze Indiglo - kończy się uszkodzeniem invertera.


    27. Instalujemy wszytsko w odwrotnej kolejności.

    Rezlultat:


    Nocą:


    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

  2. #2
    ユーザー
    Awatar pitbedzin
    Imię: Piotrek
    Skąd: Dąbrowa Górnicza/Będzin
    Posty: 2,899

    Auto: Nissan Primera
    Moc: Wystarczająca


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj się, aby w pełni korzystać z możliwości forum!

    Fotka "nocą" ni działa ... A ja tak zapytam bo owinąłes inwerter folia bąbelkową w celu wyciszenia ... a wiesz że ta folia to świetny izolator cieplny, a inwerter podczas pracy całkiem cieplutki się robi ...
    Nie wiem jak to połączenie wpłynie na jego prace. Już kij z praca tylko żeby Ci to auta nie podpaliło. A pisk wcale nie jest taki głośny

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

  3. #3
    ユーザー
    Awatar MikeFoto
    Skąd: Myszków
    Posty: 605

    Auto: Honda Civic 5D ecoVTi-S
    Silnik: D14A8
    Moc: 90


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj się, aby w pełni korzystać z możliwości forum!

    Cytat Zamieszczone przez pitbedzin
    Fotka "nocą" ni działa ...
    Jak nie działa jak działa .

    Co do inwertera.... Indiglo montowałem w listopadzie 2008 roku....i jakoś nie marzy mu się samozapłon skoro ciągle jeżdźę. Pisk nie tyle głośny co wkur...nikujący. Owinięty w folię jest niesłyszalny.

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

Podobne wątki

  1. [S] Kompletne zawieszenie obniżające do Civic 5D MA/MB/MC
    By MikeFoto in forum Archiwum ogłoszeń
    Postów: 1
    Data: 08-06-2013, 00:20
  2. Postów: 0
    Data: 27-10-2012, 16:07
  3. [Honda] [Civic 5D MA/MB/MC] Instalacja komputera pokładowego
    By MikeFoto in forum Dane techniczne / Specyfikacje / Tutoriale
    Postów: 16
    Data: 10-10-2012, 22:34
  4. [Honda] Civic MA/MB/MC Przeróbka fotela pasażera z Anglika na fotel kierowc
    By MikeFoto in forum Dane techniczne / Specyfikacje / Tutoriale
    Postów: 0
    Data: 23-08-2011, 10:18
  5. [Honda] [Civic 5D MA/MB/MC] Swap elektrycznych szyb tylnych z VTi
    By MikeFoto in forum Dane techniczne / Specyfikacje / Tutoriale
    Postów: 0
    Data: 23-08-2011, 09:47

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  

on top