Wątek: Yutaka Katayama

  1. #1
    ユーザー
    Awatar Szprocik
    Imię: Sebastian
    Skąd: Katowice
    Posty: 596

    Auto: Civic EJ9
    Silnik: Co biere olej...
    Moc: 1000500100900


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj się, aby w pełni korzystać z możliwości forum!

    Yutaka Katayama

    Zmarł Yutaka Katayama - założyciel dynastii sportowych Datsunów




    Yutaka Katayama, znany również jako Mr. K zmarł w ubiegłą sobotę w Tokio. Miał 105 lat. Był założycielem legendarnej dynastii "Z", serii sportowych samochodów, którą Nissan szczyci się do dzisiaj.


    Przez całe życie związany był z samochodami. Był managerem branży motoryzacyjnej, a także pierwszym prezesem Nissan Motor Corporation w Stanach Zjednoczonych. Katayama zdołał doprowadzić do przesunięcia produkcji z samochodów niskobudżetowych w kierunku wozów sportowych. Jego największym dziełem był prawdopodobnie model 240Z. Nazwa pierwszej „zetki” wskazuje na pojemność skokową silnika. Centrala w Japonii nową strategię Katayamy oceniła na bardzo ryzykowną, dlatego pierwsze sportowe modele reprezentowały bliźniaczą fabrykę Nissana - Datsuna. Niezaprzeczalny sukces spowodował zmianę wizerunku japońskiej marki o 180 stopni, co można potwierdzić patrząc na dotychczasowe, sportowe modele Nissana. Katayama zakończył karierę zawodową w 1977 roku.







    Źródło - adrenalinemotorsport.pl

    Chcących poczytać więcej odsyłam TU i TU - Angielski wymagany

    4 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

  2. #2
    友人
    Awatar ODi
    Imię: Przemo
    Skąd: Sosnowiec (Zagłębie)
    Posty: 5,698

    Auto: EE9, RD8, GG8
    Silnik: B16a1, B16a, k20a4, l13
    Moc: 150+, 135


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj się, aby w pełni korzystać z możliwości forum!

    Ej miałem robić właśnie temat.Ale mnie wyprzedziłeś.

    Przykro że zmarł człowiek który zrobił drugiego po Hakasuce najpiękniejszego Datsuna.Szkoda również że nissan nie poprosił go o współprace i nie stworzył na obecne czasy 240Z

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

  3. #3
    ユーザー
    Awatar axello
    Imię: Alex
    Skąd: Myszków
    Posty: 2,712

    Auto: Subaru Legacy GLX
    Silnik: EJ25
    Moc: 165


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj się, aby w pełni korzystać z możliwości forum!

    105 lat to bardzo godny wiek aby odejść. Dziękuję mu za te piękne nissany! Hakosuka jest w moich marzeniach.

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  

on top