Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy 12345

W±tek: Olej - P³ukaæ czy nie p³ukaæ oto jest pytanie.

  1. #41
    ユーザー
    Awatar sebawo
    Imiê: Sebastian
    Sk±d: Ruda ¦l±ska
    Posty: 2,467

    Auto: civic EJ6
    Silnik: B16A2
    Moc: milionpiñcet


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    Cytat Zamieszczone przez _lukasz_
    wszystko zale¿y od stylu jazdy
    no to jest podstawowe kryterium doboru oleju

    Twój przyk³ad równie¿ potwierdza 'moj±' teoriê W40 za bardzo siê nagrzewa³ przy Twoim stylu jazdy, przesiadka na W60 za³atwi³a problem.

    --- Aktualizacja o 00:04. Poprzedni post: o 00:02 ---

    Cytat Zamieszczone przez Ad@mus
    aha-i mierzenie temp oleju nie powinno byæ z czujnika przy filtrach-tak marginesem

    --- Aktualizacja o 00:02. Poprzedni post: o 00:00 ---

    £ukasz!! brawo!! pierwszy konkret!! dziêki ci wielkie
    A gdzie wg Ciebie byæ powinno? w misce, gdzie jego temp. jest najni¿sza?
    No i co z tym konkretem, ja konkretu nie poda³em?

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)
    where dafuq is my signature...


  2. #42

    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    jaka masz pewno¶æ ze w40 siê nie zacznie gotowac w korku latem?
    jaka masz pewno¶æ ze po autostradzie przy wysokiej predkosci siê nie zagrzeje?

    no tak... wszystko zale¿y od stylu jazdy

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

  3. #43
    ユーザー
    Awatar sebawo
    Imiê: Sebastian
    Sk±d: Ruda ¦l±ska
    Posty: 2,467

    Auto: civic EJ6
    Silnik: B16A2
    Moc: milionpiñcet


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    mam pewno¶æ bo to sprawdzi³em. A Ty jak± masz pewno¶æ, ¿e W40 Ci siê gotuje, jak ostrzej jedziesz?

    £ukasz sprawdzi³, ¿e mu siê ten olej ugotowa³, dlatego potrzebuje inny. I te¿ potwierdzi³y to u niego wskazania fabrycznego termometru.

    Po co¶ producent zaleca klasê oleju do auta, które sprzedaje, jak wó³ stoi w instrukcji. I co, zak³adasz, ¿e jak si±dziesz do takiego nowego VW z zalanym 0W40 i polecisz autostrad± 200km/h do niemiec i spowrotem to taki olej Ci siê ugotuje?

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)
    Ostatnio edytowane przez sebawo ; 04-02-2015 o 00:11
    where dafuq is my signature...


  4. #44

    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    seba, lukasz opisal swoim przyk³adem co siê dzieje jak olej jest kiepsko dobrany,
    tj przepalil siê a ci¶nienie oleju by³o nizsze na zimno

    oba objawy sa negatywne w skutkach przy u¿ywaniu samochodu a zak³adam ze PUG i audi to nie sa konstrukcje torowe
    u¿ywanie 10w40 jest powiedzmy poprawne ale nie pisz ze 5w50 czy 10w60 jest glupota bo glupota jest nie wlanie takiego oleju do samochodu, który raz na czas chce pokazac co potrafi

    dlaczego?? z dobrym olejem w silniku tj olejem który jak polecam i lukasz stosuje jest jak z prezerwatywa w portfelu:
    lepiej mieæ i nie potrzebowaæ ni¿ potrzebowaæ a nie mieæ

    tak wiec ja bez zegara temp oleju latam i jakos mnie to nie boli bo po co mam temp kontrolowaæ? to nie jest technologia NASA! mam olej z szerok± charakterystyka temp i mi to lotto, pozatym mam obecnie 2 samochody a ogarniam kilka innych projektów merytorycznie wiec w ka¿dym aucie uda³o nam siê porawic olejami i elastyczno¶æ i kulturke oraz dobre samopoczucie kierownika

    co do temp oleju:
    -a gdzie niby ma byæ czujnik?

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

  5. #45
    ユーザー
    Awatar sebawo
    Imiê: Sebastian
    Sk±d: Ruda ¦l±ska
    Posty: 2,467

    Auto: civic EJ6
    Silnik: B16A2
    Moc: milionpiñcet


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    oj, dalej siê bêdziesz upiera³ to ok, ja Ciê nie przekonam, Ty mnie te¿nie. Ja te¿ czasem pokazujêco potrafi B16, na tor te¿siê zdarza³y wypady i jako¶nie truchlejê o temp. oleju nawet na 5W40. Pewnie ¿aden z Twoich 'projektów' nie ma termometru do oleju, bo i po co, swoje 'obawy' i teorie mo¿na popieraæinnymi teoriami i w³asnym widzimisie
    Choæ nie, my¶lê, ¿e przekonasz mnie, jak mi poka¿esz 120* w seryjnym aucie
    Skoro temperatura oleju to technologia nasa, to po co w ogóle siê zastanawiasz jaki olej wlaæ? Ojciec du¿ym fiatem przejecha³ 100kkm na oleju mineralnym niewiadomego pochodzenia i jako¶ wszystko by³o ok

    Nie opieraj siê na przyk³adzie £ukasza, on ma i specyficzny styl jazdy i specyficzne auta, którym do seryjnych daleko, a bli¿ej do torowych . Zak³adam, ¿e Twoje 'projekty' równie¿ cechuj± powa¿ne modyfikacje silnika i/lub jazda w ca³ym zakresie obrotów gdzie tylko mo¿na

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)
    where dafuq is my signature...


  6. #46
    ユーザー
    Awatar maciekbla
    Sk±d: Zag³êbie D±browskie
    Posty: 117

    Auto: CCS
    Moc: milion


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    Dla oleju 0W przy -30* max lepko¶æ jest w okolicach 3000mPa,
    Co to za jednostki ?
    Co to jest lepsza lepko¶æ? O której lepko¶ci mówisz sebawo? Dynamicznej ? Kinematycznej? Gêsto¶æ oleju te¿ zale¿y od temperatury.
    NIE MA BATA, ¿eby wspó³czynniki tarcia p³ynnego 10w40 i 10w50 ró¿ni³y siê tak znacz±co. (co sugerujesz przyk³adem niedogrzewanego silnika ). Kryterium - latem, zim± - jest trochê bez sensu. za du¿o zmiennych.
    Staranie siê dogrzania oleju pêdz±c autostrad± to te¿ dziwny przyk³ad. Powietrze op³ywaj±ce miskê olejow± z prêdko¶ci± 140km/h + skutecznie j± wych³adza, nawet jak ma 30 stopni.


    Je¶li chodzi o film olejowy. Nie spotka³em siê wcze¶niej z okre¶leniem "d³ugo¶æ filmu olejowego". Raczej Grubo¶æ. Ta jest wa¿na podczas obliczania parametrów ³o¿yska ¶lizgowego ( panewki to takie ³o¿yska ). O grubo¶ci filmu olejowego decyduje min jego lepko¶æ.

    No i po krótce to Pan który liczy³ te panewki w waszym silniku wzi±³ pod uwagê jego zak³adan± temperaturê pracy, warunki zewnêtrzne i wymy¶li³ sobie, ¿e do tego konkretnego rozwi±zania zastosuje olej xxwxx. Wysz³o mu, ¿e u¿ywaj±c takiego oleju i stosuj±c tak± konstrukcjê ³o¿yska bêdzie optymalnie. Potem dla tego samego oleju policzy³ zawory, t³oki, pier¶cienie, pompê oleju itd. To ¿e w instrukcji jest napisane, ¿e nale¿y stosowaæ dany olej naprawdê nie wziê³o siê z powietrza. Tak jak wspomina³ Adamus, parametr pierwszy ma mniejsze znaczenie dla prawid³owej pracy silnika.
    Je¿eli konstruktor za³o¿y, ¿e olej odpowiedni do silnika to xxw40, to zalanie go xxw60, mo¿e powodowaæ szybsze zu¿ycie siê elementów wykorzystuj±cych zjawisko tarcia p³ynnego. Rozk³ad ci¶nieñ wokó³ wa³u korbowego mo¿e byæ nieodpowiedni, ( zbyt ma³e ci¶nienie nie podniesie wa³u i wyst±pi tarcie cierne ). To mo¿e skutkowaæ szybkim zu¿yciem ³o¿yska.

    To przypadek ekstremalny i w prawdziwym ¿yciu siê nie zdarzy, bo wiêksze znaczenie w ³o¿yskach ¶lizgowych ma ci¶nienie podawanego oleju i prêdko¶æ obrotowa czopa. W³a¶nie dlatego nikomu nie zatar³ siê silnik bo wla³ 10w50 zamiast 10w40. Niemniej jednak powinno trzymaæ siê wyboru oleju zalecanego przez producenta.

    Klasyfikacja lepko¶ciowa SAE
    http://adwa.pl/index.php/oleje-klasy...kociowa-wg-sae

    tldr:

    Trzeba laæ olej o takich w³a¶ciwo¶ciach lepko¶ciowych jak podaje producent. Jak najlepszej jako¶ci.

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)
    Ostatnio edytowane przez maciekbla ; 04-02-2015 o 14:46

  7. #47
    ユーザー
    Awatar Seiji
    Imiê: £ukasz
    Sk±d: 松街
    Posty: 1,067

    Auto: エボ IV
    Silnik: 三菱 4G63
    Moc: 280 PS, 373 Nm


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    Cytat Zamieszczone przez Ad@mus
    aha-i mierzenie temp oleju nie powinno byæ z czujnika przy filtrach-tak marginesem
    musisz napisaæ do ralliartu w takim razie i do in¿ynierów mitsubishi bo zamontowali go w z³ym miejscu


    rzadki olej jest fajny pod warunkiem, ¿e ma siê kosmiczn± ch³odnicê która bêdzie w stanie go ostudziæ bo pomimo w-co¶tam bardzo szybko zamienia siê w wodê i powoduje spadki ci¶nienia

    --- Aktualizacja o 02:14. Poprzedni post: o 01:27 ---

    Cytat Zamieszczone przez maciekbla
    Co to za jednostki ?
    megapascal?

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)
    ランサー エボリューション IV
    峠の王者はランエボだ!


  8. #48
    ユーザー
    Awatar sebawo
    Imiê: Sebastian
    Sk±d: Ruda ¦l±ska
    Posty: 2,467

    Auto: civic EJ6
    Silnik: B16A2
    Moc: milionpiñcet


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    Cytat Zamieszczone przez maciekbla
    Co to jest lepsza lepko¶æ? O której lepko¶ci mówisz sebawo? Dynamicznej ? Kinematycznej? Gêsto¶æ oleju te¿ zale¿y od temperatury.
    pisa³em o dynamicznej


    Cytat Zamieszczone przez maciekbla
    NIE MA BATA, ¿eby wspó³czynniki tarcia p³ynnego 10w40 i 10w50 ró¿ni³y siê tak znacz±co.
    Widocznie ró¿ni± siê tak znacz±co, skoro producent do mojej hondy zaleca 5W30


    Cytat Zamieszczone przez maciekbla
    (co sugerujesz przyk³adem niedogrzewanego silnika ). Kryterium - latem, zim± - jest trochê bez sensu. za du¿o zmiennych.
    To nie sugestia, dylko dowód potwierdzony pomiarami. Zgodzê siê, ¿e sporo jest zmiennych, ale bior±c pod uwagê powtarzalno¶æ trasy, styl jazdy i warunki pogodowe, zale¿no¶æ jest bardzo widoczna, 5W40 szybciej osi±gn±³ temperaturê pracy i by³a ona bardziej zbli¿ona do 85* ni¿ na 5W50.

    Cytat Zamieszczone przez maciekbla
    Staranie siê dogrzania oleju pêdz±c autostrad± to te¿ dziwny przyk³ad. Powietrze p³ywaj±ce miskê olejow± z prêdko¶ci± 140km/h + skutecznie j± wych³adza, nawet jak ma 30 stopni.
    To nie 'staranie siê dogrzaæ' ale próba zagrzania oleju do max. I tu równie¿ na podobnym odcinku w podobnych warunkach jeden olej siê grzeje szybciej i do wy¿szej temperatury ni¿ drugi. Silnik ch³odzi uk³ad ch³odzenia a nie powietrze op³ywaj±ce miskê.



    Cytat Zamieszczone przez maciekbla
    Je¿eli konstruktor za³o¿y, ¿e olej odpowiedni do silnika to xxw40, to zalanie go xxw60, mo¿e powodowaæ szybsze zu¿ycie siê elementów wykorzystuj±cych zjawisko tarcia p³ynnego.

    To przypadek ekstremalny i w prawdziwym ¿yciu siê nie zdarzy, bo wiêksze znaczenie w ³o¿yskach ¶lizgowych ma ci¶nienie podawanego oleju i prêdko¶æ obrotowa czopa. W³a¶nie dlatego nikomu nie zatar³ siê silnik bo wla³ 10w50 zamiast 10w40. Niemniej jednak powinno trzymaæ siê wyboru oleju zalecanego przez producenta.
    No i to mnie siê rozchodzi

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)
    where dafuq is my signature...


  9. #49
    ユーザー
    Awatar maciekbla
    Sk±d: Zag³êbie D±browskie
    Posty: 117

    Auto: CCS
    Moc: milion


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    megapascal?
    Lepko¶æ podajemy w Puazach gdzie
    1[P] = 1/10 [ Pa * s ]

    mPa to jest milipaskal.

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy 12345

Podobne w±tki

  1. [Inne] wystaj±ca felga legalne czy nie ?
    By KACZY in forum Nadwozie / Wnêtrze
    Postów: 33
    Data: 02-02-2015, 18:49
  2. [Honda] Potrzebna tulejka czy nie???
    By 19hanys87 in forum Silnik / Przeniesienie napêdu / Uk³ad wydechowy
    Postów: 2
    Data: 04-11-2014, 20:10
  3. Co to jest ? czyli zapytaj je¶li nie wiesz
    By Bila in forum Dyskusja ogólna
    Postów: 13
    Data: 11-04-2012, 11:06
  4. RostBike (To jest ROST, nie RAT :P )
    By Szymon in forum Archiwum og³oszeñ
    Postów: 0
    Data: 10-07-2011, 23:55

Tagi dla tego w±tku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów
  •  

on top