Wątek: prostownik DIY :)

Widok wątkowy

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1
    ユーザー
    Awatar sebawo
    Imię: Sebastian
    Skąd: Ruda Śląska
    Posty: 2,467

    Auto: civic EJ6
    Silnik: B16A2
    Moc: milionpińcet


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj się, aby w pełni korzystać z możliwości forum!

    prostownik DIY :)

    Pochwale się, a co, zwłaszcza że z motoryzacją ma to coś wspólnego
    Długo się zastanawiałem nad kupnem prostownika, ale jakiś sensowny automat z regulacją prądu i napięcia to sroga kasa. Wydajność tych dostępnych w sprzedaży także mnie nie zadowoliła (piszą 6A, jest 3A...), więc postanowiłem spróbować zrobić prostownik własnoręcznie. Może nie od podstaw, ale przynajmniej znam pochodzenie i jakość użytych elementów.

    Serce układu, czyli trafo 17V AC 10A. Nie są to parametry 'z etykietki' ale policzone i przewinięte trafo (troszkę ponad 1kg wagi), z którego po krótkich testach udało się wyciągnąć 9,5A przez kilka minut



    Mózg układu, czyli sterowanie. Zapewnia ładowanie aku do ustalonego poziomu napięcia (regulowanego) poprzez impulsy o wysokim natężeniu (ograniczone tylko max parametrami trafa). Po osiągnięciu zadanego napięcia, przechodzi w stan podtrzymania na poziomie 13,5V - 13,8V. Ponadto zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem i brak napięcia na zaciskach jeśli nie jest podłączony aku. Nie jest to układ mojego autorstwa, skorzystałem z gotowego schematu zawartego w kicie AVT2715, z którego zakupiłem płytkę.



    Na razie prostownik jest spięty 'na stole', myślałem, że uda mi się to upchnąć w obudowie po zasilaczu ATX, ale niestety trafo jest za duże... Brakuje również zabezpieczeń w postaci bezpieczników oraz woltomierza/amperomierza, ale to wszystko będzie montowane po dobraniu obudowy





    Zapytacie po co ten temat? A bo chciałem się pochwalić, pokazać, że można zrobić coś samemu, co może się przydać w eksploatacji furki A może kogoś natchnę?

    3 Przykro mi ;) Przykro mi ;)
    Ostatnio edytowane przez sebawo ; 22-01-2013 o 00:22
    where dafuq is my signature...


Podobne wątki

  1. Postów: 21
    Data: 09-03-2013, 15:38
  2. prostownik
    By sebawo in forum Czy warto kupić?
    Postów: 15
    Data: 07-12-2012, 23:36

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  

on top