W±tek: prostownik DIY :)

  1. #1
    ユーザー
    Awatar sebawo
    Imiê: Sebastian
    Sk±d: Ruda ¦l±ska
    Posty: 2,467

    Auto: civic EJ6
    Silnik: B16A2
    Moc: milionpiñcet


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    prostownik DIY :)

    Pochwale siê, a co, zw³aszcza ¿e z motoryzacj± ma to co¶ wspólnego
    D³ugo siê zastanawia³em nad kupnem prostownika, ale jaki¶ sensowny automat z regulacj± pr±du i napiêcia to sroga kasa. Wydajno¶æ tych dostêpnych w sprzeda¿y tak¿e mnie nie zadowoli³a (pisz± 6A, jest 3A...), wiêc postanowi³em spróbowaæ zrobiæ prostownik w³asnorêcznie. Mo¿e nie od podstaw, ale przynajmniej znam pochodzenie i jako¶æ u¿ytych elementów.

    Serce uk³adu, czyli trafo 17V AC 10A. Nie s± to parametry 'z etykietki' ale policzone i przewiniête trafo (troszkê ponad 1kg wagi), z którego po krótkich testach uda³o siê wyci±gn±æ 9,5A przez kilka minut



    Mózg uk³adu, czyli sterowanie. Zapewnia ³adowanie aku do ustalonego poziomu napiêcia (regulowanego) poprzez impulsy o wysokim natê¿eniu (ograniczone tylko max parametrami trafa). Po osi±gniêciu zadanego napiêcia, przechodzi w stan podtrzymania na poziomie 13,5V - 13,8V. Ponadto zabezpieczenie przed odwrotnym pod³±czeniem i brak napiêcia na zaciskach je¶li nie jest pod³±czony aku. Nie jest to uk³ad mojego autorstwa, skorzysta³em z gotowego schematu zawartego w kicie AVT2715, z którego zakupi³em p³ytkê.



    Na razie prostownik jest spiêty 'na stole', my¶la³em, ¿e uda mi siê to upchn±æ w obudowie po zasilaczu ATX, ale niestety trafo jest za du¿e... Brakuje równie¿ zabezpieczeñ w postaci bezpieczników oraz woltomierza/amperomierza, ale to wszystko bêdzie montowane po dobraniu obudowy





    Zapytacie po co ten temat? A bo chcia³em siê pochwaliæ, pokazaæ, ¿e mo¿na zrobiæ co¶ samemu, co mo¿e siê przydaæ w eksploatacji furki A mo¿e kogo¶ natchnê?

    3 Przykro mi ;) Przykro mi ;)
    Ostatnio edytowane przez sebawo ; 22-01-2013 o 00:22
    where dafuq is my signature...


  2. #2
    友人
    Awatar ODi
    Imiê: Przemo
    Sk±d: Sosnowiec (Zag³êbie)
    Posty: 5,698

    Auto: EE9, RD8, GG8
    Silnik: B16a1, B16a, k20a4, l13
    Moc: 150+, 135


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    Ach i teraz to zadowolenie po wykonaniu czego¶ w³asnorêcznie bezcenne Masz ³eb na karku

    1 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

  3. #3
    ユーザー
    Awatar sebawo
    Imiê: Sebastian
    Sk±d: Ruda ¦l±ska
    Posty: 2,467

    Auto: civic EJ6
    Silnik: B16A2
    Moc: milionpiñcet


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    Fajnie, ¿e zaczê³o buczeæ po pod³±czeniu do pr±du, ale do pe³nego zadowolenia jeszcze trochê brakuje

    1 Przykro mi ;) Przykro mi ;)
    where dafuq is my signature...


  4. #4
    マネージャー
    Awatar Gierade
    Imiê: £ukasz
    Sk±d: SBE
    Posty: 6,442

    Auto: Bimmer


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    Heh, czasy technikum siê przypominaj±
    My to pakowali¶my w fajne drewniane obudowy, a Ty mo¿esz zawsze pokombinowaæ co¶ z pleksi.

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)
    Lexus IS200 GXE10 1G-FE Sport EditionBMW E36 M52B20 Drift Missile CarMitsubishi Colt CJ0 4G13Honda Civic EH3 D16Z6 Supercharger.
    We're not the same person we were a year ago, a month ago, or a week ago. We're constantly changing. Experiences don't stop. That's life.


  5. #5
    ユーザー
    Awatar Marek83
    Imiê: Marek
    Sk±d: Czelad¼
    Posty: 5,891

    Auto: Honda GG3
    Silnik: L13Z2


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    Przypomina mi to trochê moj± prace techniczn± na zakoñczenie szko³y

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

  6. #6
    ユーザー
    Awatar sebawo
    Imiê: Sebastian
    Sk±d: Ruda ¦l±ska
    Posty: 2,467

    Auto: civic EJ6
    Silnik: B16A2
    Moc: milionpiñcet


    Nie masz konta na formu? Zarejestruj siê, aby w pe³ni korzystaæ z mo¿liwo¶ci forum!

    No mnie wziê³o na takie zabawy po zajêciach z Elektroniki, mam ju¿ w domku kilka dzia³aj±cych urz±dzeñ, które sam zrobi³em
    Co do obudowy, to drewniana odpada, pleksi czy jakikolwiek plastik mo¿e byæ za s³aby, trafo potrafi siê jednak nagrzaæ. Bêdê szuka³ raczej czego¶ z demobilu, uszkodzonego prostownika, itp. Na razie przeszukujê portale og³oszeniowe...

    0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)
    where dafuq is my signature...


Podobne w±tki

  1. Postów: 21
    Data: 09-03-2013, 15:38
  2. prostownik
    By sebawo in forum Czy warto kupiæ?
    Postów: 15
    Data: 07-12-2012, 23:36

Tagi dla tego w±tku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów
  •  

on top