Wtek: O dodatkowych wskanikach sw par

ユーザー
    Awatar AriN
    Skd: 3M

Auto: Civic EJ2
    Silnik: D15B7

Nie masz konta na formu? Zarejestruj si, aby w peni korzysta z moliwoci forum!

O dodatkowych wskanikach sw par

Rodzaje wskanikw czego potrzebujemy przy montau, itp. (opieram si na produktach auto gauge)

Rodzaje wskanikw:

1) Wskaniki Mechaniczne - wymagaj fizycznego doprowadzenia nonika wskazywanego parametru (np. oleju, pynu chodniczego czy doadowywanego powietrza) do mechanicznego czujnika, znajdujcego si we wskaniku, co wie si z koniecznoci przeprowadzenia z komory silnika do wewntrz auta odpowiednich przewodw;

2) Wskaniki Elektryczne - dziaaj na zasadzie odczytu impulsw elektrycznych, doprowadzonych okablowaniem podczonym do czujnikw znajdujcych si w komorze silnika. Monta wskanikw elektrycznych wymaga przecignicia przewodw przez cian grodziow. Ponad to wskaniki elektryczne dysponuj czsto dodatkowymi moliwociami takimi jak np. pami, warning czy te moliwoci wyprowadzenia sygnau do zewntrznego shiftlighta ostrzegawczego w przypadku przekraczania zadanych wartoci np. cinienia czy temperatury.

Wskaniki elektryczne s zazwyczaj drosze, jednak s prostsze w montau i pewniejsze w uytkowaniu (bezpieczniejsze).

Typy wskanikw:

1) Wskanik cinienia doadowania / podcinienia – pokazuje cinienie w kolektorze sscym, powstajce w wyniku pracy turbosprarki bd kompresora. Zbyt wysokie cinienie doadowania moe powodowa ryzyko mechanicznego uszkodzenia silnika, natomiast zbyt niskie oznacza nisk moc, spalanie stukowe, nadmierny wzrost temperatury spalania i w efekcie zniszczenie silnika poprzez stopienie tokw. Ponad to poprzez wskanik mona kontrolowa prac turbosprarki i kompresora. Wskanik rwnie pozwoli na optymalizacje stylu jazdy – dziki niemu wiadomo przy jakiej prdkoci obrotowej silnika cinienie doadowania jest najwysze. Kady samochd majcy silnik z doadowaniem, a zwaszcza auto po przerbkach, powinno by wyposaone we wskanik cinienia doadowania.

2) Wskanik temperatury spalin ( EGT ) – najwaniejszy ze wszystkich wskanikw - monitoruje temperatur gazw wylotowych (spalin) w kolektorze wydechowym. Temperatura spalin jest niezwykle wanym parametrem obrazujcym prac silnika, jej zbyt wysoka warto wskazuje na nadmiern temperatur panujc w cylindrach, co zazwyczaj prowadzi do stopienia toka, a w konsekwencji do powanej awarii jednostki napdowej. Przyczyn zbyt wysokiej temperatury spalin jest zazwyczaj spalanie zbyt ubogiej mieszanki, wynikajce z bdw w sterowaniu skadem mieszanki lub te awarii ukadw odpowiedzialnych za zasilanie silnika powietrzem lub paliwem. Bezpieczne typowe temperatury spalin to ok. 500 stopni Celsjusza dla silnikw diesla, oraz do ok. 900 stopni dla silnikw benzynowych.

3) Wskanik cinienia oleju – zastpuje seryjne wskaniki cinienia oleju, w jakie wyposaona jest wikszo samochodw; w sytuacji zbyt niskiego cinienia wskaniki seryjne pokazuj to poprzez zapalenie kontrolki na desce rozdzielczej. Wad wielu czujnikw seryjnych jest to, i w momencie zapalenia kontrolki silnik jest ju zazwyczaj uszkodzony z powodu niedostatecznego cinienia oleju. Zbyt niskie cinienie oleju prowadzi moe do zatarcia silnika, dlatego te lepiej mie precyzyjny wskanik z caa skal.

4) Wskanik temperatury oleju - mierzy temperatur oleju w silniku. Zbyt wysoka temperatura oleju powoduje utrat waciwoci smarnych mogc prowadzi do zatarcia smarowanych elementw, wskanik pokazuje te oglnie zbyt wysok temperatur pracy silnika.

5) Wskanik temperatury wody – w samochodach tuningowanych i wykorzystywanych do sportu wymagana jest wiksza dokadno pomiaru, dlatego te wskanik ten zastpuje seryjnie montowane zegary w wielu samochodach, temperatura pracy w autach sportowych jest zazwyczaj wysza ni w autach seryjnych, dlatego te przydatne jest zamontowanie takiego wskanika.

6) Wskanik AFR (air fuel ratio) czyli skad mieszanki - ma zastosowanie w silnikach benzynowych wyposaonych w sond lambda. Wskanik jest wrcz nie zbdny w silnikach podanych zmianom - informuje nas czy skad mieszanki jest prawidowy. AFR jest idealny do aut wyposaonych w instalacje gazowa, atwo zauway rozregulowanie instalacji ,a rozregulowuj sie nawet sekwencje. Wskanik podcza si do fabrycznej sondy.

7) Woltomierz - czsto zdarza si, e seryjne samochody nie s wyposaone w takowy wskanik. Pozwala nam zauway wszelkie usterki zwizane z adowaniem akumulatora, uszkodzeniami alternatora. Warto go rwnie w samochodach wyposaonych w mocniejszy sprzt audio.

8) Wskanik cinienia paliwa – pokazuje cinienie jakie wytwarza pompa paliwa. Jeli jest zbyt niskie (czsta przypado w turbodoadowanych japoskich autach) znacznie zwiksza si ryzyko niewaciwego doboru skadu mieszanki (mieszanka zbyt uboga – niedobr paliwa), w wyniku czego wzrasta temperatura spalania, a wraz z ni niebezpieczestwo powanej awarii silnika.

9) Obrotomierz - stosowany w autach niewyposaonych w obrotomierz bd w ktrych uzyskujemy wysze prdkoci obrotowe ni wyskalowanie seryjnego obrotomierza.

Akcesoria montaowe:

1) Adapter zaczka pod czujnik temperatury cieczy - zczk stosuje si w przypadkach gdy producent auta nie przewidzia montau dodatkowego czujnika w silniku lub gdy jest to bardzo uciliwe.

2) Czujnik cinienia oleju

3) Termopara do zegarw EGT

4) Czujnik temperatury

5) Trjnik

6) Podkadka pod filtr oleju - stosuje si w przypadkach gdy producent auta nie przewidzia montau dodatkowych czujnikw lub gdy jest to bardzo uciliwe. Posiada np. 4 miejsca montaowe ktre mona wykorzysta do monta czujnikw (cinienie , temperatura oleju), smarowanie sprarki, zasilenie chodnicy oleju. Podkadka wystpuje w 3 rozmiarach gwintu: m18 np: (opel), m20 np: (honda), 3/4-16 np (toyota)

6) Adapter 1 din

7) Adaptery na desk i supek

0 Przykro mi ;) Przykro mi ;)

友人
    Awatar ODi
    Imi: Przemo
    Skd: Sosnowiec (Zagbie)

Auto: Honda EE9, Accord CG8
    Silnik: B16a1, B16a, F20b2
    Moc: 150+, 135

AriN Nie wiem skad ty bierzesz te artykuy ale odwalasz kawal dobrej roboty.

ユーザー
    Awatar AriN

Ciesze si, e si podoba Ju mylaem, e mnie zdybiesz i niepotrzebny temat

P.S. Wpadnie niedugo kolejny ciekawy temat, ktry znalazem w kocu po duszym szukaniu, a dla czci osb bdzie do ciekawy.

Ostatnio edytowane przez AriN ; 09-02-2012 o 22:20

友人
    Awatar ODi
    Imi: Przemo
    Skd: Sosnowiec (Zagbie)

Auto: Honda EE9, Accord CG8
    Silnik: B16a1, B16a, F20b2
    Moc: 150+, 135

Co ty takie rzeczy warto wiedziec sam na ten temat kiedys szukaem

ユーザー
    Awatar AriN

Teraz jak mam jeszcze looz na uczelni to mog powrzuca na forum co nieco tym bardziej, e s pomysy i chci aby co zapoda

ユーザー
    Awatar Suse
    Imi: Hubert
    Skd: Myszkw

Auto: CLK W209
    Silnik: M271
    Moc: 184

Prosz o wicej takich tematw.

"If in doubt, flat out."
    Colin McRae 1968-2007

OGRODZENIA, BALUSTRADY, AUTOMATYKA BRAM

ユーザー
    Awatar pitbedzin
    Imi: Piotrek
    Skd: Dbrowa Grnicza/Bdzin

Auto: Nissan Primera
    Moc: Wystarczajca

AriN tyle powiem i czekam na wiecej

Podobne wtki

1. Par gratw do Atr
    By rybek in forum Archiwum ogosze
    Postw: 0
    Data: 19-11-2013, 19:15
  2. [Honda] Wyciek bez dodatkowych objaww
    By qubbus in forum Silnik / Przeniesienie napdu / Ukad wydechowy
    Postw: 8
    Data: 20-12-2011, 12:04

Tagi dla tego wtku