PDA

Zobacz pełną wersję : Inne Odgrzybianie i czyszczenie układu nawiewów i klimy



MikeFoto
23-08-2011, 10:01
Chciałbym przedstawić instrukcję której jestem autorem. Instrukcje publikowałem także na innych forach, ale może przyda się i zaglądającym tutaj. Dzisiejszy temat to:

Odgrzybianie/czyszczenie układu nawiewu (klimatyzacji)

Potrzebne będzie:
- pianka w spary'u do czyszczenia nawiewów - ta z długą rureczką.
- odkurzacz z jak najwęższą końcówką.
- ok 30-50min wolnego czasu

Zaczynamy

1. Najpierw dostałem się do filtra pyłkowego, za schowkiem. Dokładnie odkurzyłem miejsce gdzie jest montowany - było trochę kurzu, piasku i nieco kawałków liści. Odkręciłem mocowanie dmuchawy (3 śrubki X pod schowkiem i wyciągnąłem cały wiatrak - wyczysciłem całość ze starych liści, nasion itp), okurzyłem dokładnie to miejsce. Przedmuchałem takze filtr pyłkowy / w zależności od stanu można wymienić na nowy.
2. Filtr zaleca się wymieniać przed i po sezonie (opcja dla alergików :) lub raz w roku ( Dla ciekawych - koszt filtra z Filtrona to 34zl, kupujemy bez ramki - przekładamy starą)
3. Pianką wypełnilem miejsce gdzie "siedzi" filtr a następnie zamknąłem klapkę (bez filtra).
4. Od strony komory silnika jakies 20cm pod półeczką akumulatora jest miękka, czarna rureczka o średnicy ok 1 cm. zagięta pionowo w doł. Wychodzi ona z komory grodziowej i ma jakies 5cm długości. Wprowadzamy końcówkę preparatu do rurki i pryskamy. Rureczka służy do doprowadzania wody z układu klimy (gdy się za bardzo zamrozi :) - jednak może się w niej zgromadzić grzyb, więc warto o tym niezapominać.
5. Wyłączamy wiatrak. Następnie w każdy z nawiewów:

- kratki przednie - prawe, lewe środkowe,
- kratki nawiewów na nogi
- kratki podszybia
- nawiewy pod fotelami przednimi
Wprowadzamy wężyk tak głęboko jak to możliwe a następnie naciskamy spust i powoli wyciągamy. Nawiewy wypełnią się pianką, która zacznie dosyć szybko znikać :).
Uwaga! Przy nawiewie na nogi z przodu uważajcie by wężyk niewyszedł wam drugim nawiewem. Ja zdziwiony, że od strony nawiewu kierowcy udało się tak łatwo wprowadzić wężyk po naciśnieciu spustu pięknie spryskałem sobie.....dywanik pasażera :P. Pianki należy zużyć 1 puszkę na auto.
6. Po wszystkich operacjach zamykamy auto i na WCIĄŻ WYŁĄCZONYM wentylatorze. Czekamy 5-6min
7. Otwieramy auto, otwieramy wszytstkie drzwi i wlaczamy nawiew na 1-2 bieg przelaczajac na poszczegolne możliwosci nawiewow.
8. Montujemy filtr pyłkowy.
9. Z przeczyszczonej na początku rureczki możemy zaobserwowac wypływanie syfu który byl w nawiewach.
10. Idziemy na Colę :) i cieszymy się z ładnego zapachu i czystych, odgrzybionych nawiewow.