PDA

Zobacz pełną wersję : Honda Harness Bar a montaż pasów szelkowych.



gvader
09-07-2013, 08:34
Z racji tego, że posiadam w aucie fotele Recaro z przygotowanymi dziurami pod szelki chciałem takowe szelki zamontować. Z drugiej strony nie chciałbym tracić tylnej kanapy, bo w aucie 4 drzwiowym jednak cenię sobie "usability". Stąd narodził się pomysł na HarnessBar i montaż do niego pasów szelkowych. A teraz kilka moich wątpliwości:

1. Z racji faktu, że auto jest typowym dupowozem chciałbym mieć to full legalnie, żeby nie czepiali się panowie niebiescy i panowie diagności podczas przeglądów, stąd pytanie, jak wygląda temat homologacji tak zamontowanych pasów i całego HarnessBara. Rozumiem, że sam HarnessBar to nie problem, w końcu tylko rozpórka, gorzej z pasami.

2. Jak wygląda temat używalności tylnej kanapy z zamontowanym HarnessBarem. Widziałem kilka, od takiego, w którym rura poprzeczna szła zaraz za fotelami, do takiego, gdzie wychodziła prawie na środek przestrzeni w klasie ekonomicznej :P Chodzi mi głównie o to, czy ewentualni pasażerowie nie powybijają sobie zębów podczas mocniejszego hamowania.

3. Czy taki HarnessBar spełnia również jakąś funkcję usztywniającą budę, czy to tylko bajer.

I to w sumie tyle. Widziałem u kilku osób na forum takie bajery, więc może się wypowiedzą. Nie pytam się po PW, bo uważam, że temat jest dość ciekawy na ogólną dyskusję i może się komuś przydać w przyszłości.

Gierade
09-07-2013, 08:45
1. Z racji faktu, że auto jest typowym dupowozem chciałbym mieć to full legalnie, żeby nie czepiali się panowie niebiescy i panowie diagności podczas przeglądów, stąd pytanie, jak wygląda temat homologacji tak zamontowanych pasów i całego HarnessBara. Rozumiem, że sam HarnessBar to nie problem, w końcu tylko rozpórka, gorzej z pasami.
W teorii do każdej rozpórki wewnątrz auta mogą się przyczepić, bo zakładam, że żadna nie ma homologacji. W ogóle temat pasów szelkowych w miejskich autach jest ciężki, bo nie można w nich jeździć w pełni legalnie. Gdzieś ktoś o tym pisał, że pomimo szelek powinieneś mieć jeszcze zapięty oryginalny pas*. Jeżeli jest to dupowóz i chcesz w pełni wykorzystywać jego przestrzeń, to chcąc nie chcąc Harness Bar i pasy szelkowe, trochę to utrudnią. Nie ważne czy będzie to Harness który idzie od razu za fotelami, czy taki bardziej wygięty i zachodzący w stronę kanapy.


2. Jak wygląda temat używalności tylnej kanapy z zamontowanym HarnessBarem. Widziałem kilka, od takiego, w którym rura poprzeczna szła zaraz za fotelami, do takiego, gdzie wychodziła prawie na środek przestrzeni w klasie ekonomicznej Chodzi mi głównie o to, czy ewentualni pasażerowie nie powybijają sobie zębów podczas mocniejszego hamowania.
IMO tracisz możliwość z korzystania z tylnej kanapy. W sensie, że nie przewieziesz już nikogo z tyłu. Po pierwsze w razie W, nie wiadomo jak ta rozpórka może się zachować, a po drugie na kanapie i tak nikt nie siądzie, bo będziesz miał tam szelki. Osobiście miałbym lekkie obawy posadzić kogoś z tyłu przy zamontowanym Harness Bar. Dodatkowo kiedyś gdzieś wyczytałem, że do szelek w ogóle lepiej zdemontować kanapę.


3. Czy taki HarnessBar spełnia również jakąś funkcję usztywniającą budę, czy to tylko bajer.
Jak każda dodatkowa rurka, minimalnie usztywni budę, aczkolwiek szału bym się nie spodziewał. Harness który nie jest połączony z C-Pillarem, to raczej bajer.


* Nie sprawdzałem tego. Ktoś tak napisał i zapadło mi w pamięci. Wszyscy wiemy jak wygląda to w praktyce. Przeglądy przechodzą różne dziwne auta, a i z drogówką idzie wszystko załatwić.

Macioł
09-07-2013, 14:23
Jak dla mnie ten Harnes to tylko nie potrzebny zbieracz przestrzeni, fajnie wygląda i tyle, bardziej działa na psychikę niż pomaga. Jak chcesz mieć pewność to tylko pełna klatka z homologacją i dopiero do tego szelki

kitzaj
09-07-2013, 14:28
Cytat Zamieszczone przez gvader Zobacz posta
1. Z racji faktu, że auto jest typowym dupowozem chciałbym mieć to full legalnie, żeby nie czepiali się panowie niebiescy i panowie diagności podczas przeglądów, stąd pytanie, jak wygląda temat homologacji tak zamontowanych pasów i całego HarnessBara. Rozumiem, że sam HarnessBar to nie problem, w końcu tylko rozpórka, gorzej z pasami.
W teorii do każdej rozpórki wewnątrz auta mogą się przyczepić, bo zakładam, że żadna nie ma homologacji. W ogóle temat pasów szelkowych w miejskich autach jest ciężki, bo nie można w nich jeździć w pełni legalnie. Gdzieś ktoś o tym pisał, że pomimo szelek powinieneś mieć jeszcze zapięty oryginalny pas*. Jeżeli jest to dupowóz i chcesz w pełni wykorzystywać jego przestrzeń, to chcąc nie chcąc Harness Bar i pasy szelkowe, trochę to utrudnią. Nie ważne czy będzie to Harness który idzie od razu za fotelami, czy taki bardziej wygięty i zachodzący w stronę kanapy.


Teoretycznie ale tylko teretycznie :P wszelkie dodatkowe ze tak powiem urzadzenia ktore nie posiadaja homologacji drogowej (E1 badz E4) nie moga byc uzytkowane na drogach publicznych. Wszelkie pasy klatki itp maja (jesli wogole) tylko homologacje FIA badz sa wykonywane wedlug zalcznika J ktory jest dopusczony do sportow motorowych za zezwoleniem PZMot'u ale wracajac do panow niebieskich... Majac cokolwiek w aucie z homologacja drogowa mozesz uzywac legalnie przechodzac przeglad poszezony. Co do pasow nigdize nie jest uwarunkowane ze musisz miec zapiety pas bezpieczenstwa jak masz szelki (pod warunkiem ze szelki maja homologacje drogowa oczywiscie) :P w/g przepisow o ruchu dorgowym pas musi przechodzic bezposrednio nad barkiem przez klatke piersiowa oraz przez cala dlugosc pasa biodrowego co spelniaja tez pasy szelkowe :D oczywiscie te ktore maja homologacje (E) wiec nie ma opcji mandatu badz braku przegladu czy cos w tym stylu... Natomiast co do klatki rozporek itp to w kazdym przypadku moga sie doczepic panowie gdyz nie ma na to zadnego zezwolenia a nie kiedy twierdza iz jest to ingerencja w konstrukcje pojazdu co jest nie dozwolone :P wiadomo ze zadne bajery typu Harnes c-pillar czy klatki nie posiadaja homologacji drogowej bo sa to elementy stworzone do sportu i takowej homologacji nie beda mialy.. Nawet wyciagajac kanape z tylu mozna miec problemy gdyz auto zarej. jest na 5 osob a nie na 2 i w takim wypadku nie jest auto przystosowane do przewozenia osob bo nie jest kompletne i nie spelnia wymogow wiec dowod moze poleciec (wiem z doswiadczenia)
Niestety w naszym kraju nie jest tak latwo kombinowac z wnetrzem wiem bo przechodzilem to u siebie i niestety caly czas pod gorke.. Plecam p0oczytac na racingforum duzo tego bylo o tych tematach u nas na forum rowniez i wszystko w wiekszosci zalezy od interpretacji a cos co nie jest uwzglednione ujete jest w tzw. przepisach szczegolowych ktore daja szerokie pole manewru :P

gvader
09-07-2013, 14:55
Czyli podsumowując, rozumiem, że nawet kupując element typu Harness Bar (zakładam) od renomowanego producenta X, nie ma szans na homologację uliczną. Z szelkami trochę lepiej bo jest szansa na homologację, ale z drugiej strony ciężko o sposób montażu szelek bez wyciągania tylnej kanapy, co w moim przypadku z zasady odpada bo chciałbym zachować pełną funkcjonalność pojazdu, stąd pomysł odnośnie Harness Bara właśnie.

kuki
09-07-2013, 15:04
pasy z homologacją drogową - http://www.rallyshop.pl/index.php?p144895,pasy-omp-racing-4m

to takie chyba najtańsze. pasy szelkowe aby uzyskać homologację drogową muszą być rozpinane przyciskiem (a nie pokrętłem). z tym, że nie wszystkie te pasy mają z kolei homologację FIA.

harness bar aby był czymś więcej niż tylko rozpórką, czyli w Twoim przypadku trzymał pasy musi mieć dodatkowe mocowanie oprócz mocowań w słupkach - w końcu ma utrzymać ciało, które przy ewentualnym zderzeniu trochę tego pędu ma. na ile się orientuje i ile ze zwykłego rozsądku wynika nie powinno się przewozić pasażerów na tylnej kanapie jeśli przed ich twarzami znajduje się taka rurka. i tyle.

poza tym pasy szelkowe na co dzień są trochę niewygodne. nie lepiej montować sobie taki zestaw dopiero kiedy chciałbyś z niego korzystać? wyjąć kanapę, zamocować pasy. aż tak długo to trwa w Accordzie?

gvader
09-07-2013, 15:26
Właśnie na razie rozeznaję się w temacie, bo nie ukrywam, że mało wiem. Zamysł jest taki, że skoro są fotele przystosowane seryjnie do szelek, to czemu tych szelek nie założyć. A że jestem z natury leniwy i nie chciałoby mi się auta rozkładać i składać, to robię rozeznanie ;)

sebawo
09-07-2013, 15:29
Zamysł jest taki, że skoro są fotele przystosowane seryjnie do szelek, to czemu tych szelek nie założyć.

Można też pozbyć się foteli, jak co to pw, pomogę znaleźć kupca:lol: :P :D

A poważnie to nie takie proste niestety...

Zewus
09-07-2013, 17:55
po 1 Montarz szelek bez demontażu kanapy to maniana.
po 2 jak chcesz kogoś wozić na kanapie skoro przez nią masz zamontowane szelki.
po 3 nie ma półśrodków niestety w tym temacie,

Same pasy mogą mieć homologację ale musisz je jeszcze jakoś zamontować co w "cywilnym" aucie

kuki
09-07-2013, 18:32
po 1 Montarz szelek bez demontażu kanapy to maniana.
po 2 jak chcesz kogoś wozić na kanapie skoro przez nią masz zamontowane szelki.

skoro byłyby zamontowane do Harness Bara to nic z kanapą nie trzeba robić - byle by na niej nikogo nie wozić.


Same pasy mogą mieć homologację ale musisz je jeszcze jakoś zamontować co w "cywilnym" aucie

no niestety, wewnętrzna część biodrowa pasa najlepiej jakby była przymocowana do tunelu środkowego (trzeba wiercić dziurę w karoserii).

Zewus
09-07-2013, 18:34
to nic z kanapą nie trzeba robić - byle by na niej nikogo nie wozić. to po Co wtedy kanapa skoro i tak się nam do niczego nie przyda.

ODi
09-07-2013, 19:04
http://image.importtuner.com/f/features/impp_1005_sti_vs_evo/32673093/impp_1005_10_o%2BEVO%2Bharness_bar.jpg
Tak wygląda prawidłowo zamontowany harness bar.Kanapa zostaje a pasażerowie z tyłu maja zabawe jak na rollercosterze.Co do pasów montuje się własnie jak na fotografii czyli na belce bądź zakupuje się coś takiego
http://cdn3.redcart.pl/templates/images/thumb/155/295/295/pl/0/templates/images/products/155/bd94ded14196ea17c26801f9d6e4223a.jpg
i wkręca do wcześniej wspawanej podstawki
http://photos05.redcart.pl/templates/images/thumb/155/700/600/pl/0/templates/images/products/155/127b2e71f8892b16cf9885ed52201c37.jpg
dodatkowo wkręca się śrubę dla bezpieczeństwa jeżeli by owy spaw puścił.To jeżeli chodzi o montaż pasów górnych jeżeli chodzi o boczne to zapinki pasów montuję się podobnie jak wyżej bądź przykręca się do podstawy fotela specjalną śrubą:P
Jeżeli chodzi o homologacje to musi miec sam harness bar jak i pasy.Co do usztywnienia budy to zapobiega to odkształceniom bocznych elementów karoserii na wysokości słupka B:PAle nie odczujesz tego:P

--- Aktualizacja posta ---

Aha jeżeli chodzi o pasy to tak jak pisze Gierade mimo tego że szelki maja homo to musisz miec obowiązkowo podczas kontroli zapięte seryjne pasy bezpieczeństwa.Nie wiem jak teraz ale jeżeli auto nie jest zarejestrowane jako "do użytku w sporcie" to pasy są obowiązkowe a szelki są uznawane jako dodatek:P

Tu masz kąty pasów i montaż.Wcale nie jest to takie łatwe:P
http://us.st11.yimg.com/us.st.yimg.com/I/soloracerdotcom_1691_104231
http://robrobinette.com/images/S2000/RaceCar/Harness/ProperRacingHarnessMounting.jpg

gvader
09-07-2013, 19:06
Super, dzięki za kompleksową i konkretną odpowiedź ;) Nic tylko szukać Harness Bara z homologacją ;)

ODi
09-07-2013, 19:10
Nic tylko szukać Harness Bara z homologacją
Będzie ciężko najlepiej podjechac do firmy które buduje auta wyczynowe czyt.Klatki np.http://baranautoserwis.com/ i zobaczyc czy ci się podejmą takiego czegoś:P Przerabiałem to w poprzedniej hondzie ale ja miałem jako bardziej ozdobę niż do użytku.

Suseł
09-07-2013, 20:43
Można też pisać/dzwonić do IRECO (jako jedni z nielicznych mogą wydać pełne papiery na klatkę z homologacją FIA)

kuki
09-07-2013, 21:01
Trzeba odroznic homologacje FIA od homologacji E. Jesli jest ta druga to chyba nie trzeba zapinac ani posiadac seryjnych pasow do poruszania sie po drogach publicznych.
A po secundo to balbym sie siedziec z tylu jesli bylby tam zamontowany harness bar. Uwazam ze lepiej za kazdym razem wymontowac kanape niz wydawac na to kase. Tym bardziej ze codzienne uzywanie szelek wystawialo by Twoje lenistwo na ciezka probe.

Zewus
09-07-2013, 21:42
Trzeba odroznic homologacje FIA od homologacji E.
Same pasy mogą mieć homologację ale sposób mocowania już nie.

A po secundo to balbym sie siedziec z tylu jesli bylby tam zamontowany harness bar.
Dokładnie o to chodzi. Fun zabawa fajna itp ale w razie w nie chce wiedzieć co się tam może dziać.

Uwazam ze lepiej za kazdym razem wymontowac kanape niz wydawac na to kase.

Albo chcesz auto do upalania i zabawy na tor albo chcesz robić za taxi, rodzinną furę. Można iść na kompromis i demotnować środek na wypady na tor (montowa szelki itp)