PDA

Zobacz pełną wersję : Honda Dolot do Hond powszechnie zwany PARÓWĄ



Arias
24-02-2013, 18:59
Może mi ktoś jednoznacznie odpowieć na pytanie co daje parówa ?? od dawna mnie zastanawia mnie jej dziwaczny kształ o zmiennej średnicy, wujek google mówi tylko, że to charakterystyczny typ dolotu montowany w samochodach z silnikiem Hondy, ale co najlepsze do K20 nie zalecany. Ma ktoś jakieś konkretne pomiary z hamowni na "prostym" dolocie i cai z użyciem tego samego stożka, albo jakiś odsyłacz do lektury ??

sebawo
24-02-2013, 19:04
na ck.pl widziałem porównanie cai vs parówa (z wykresami chyba nawet, tylko nie pamiętam w jakim silniku).
Na parówie zmienia się dźwięk ;)

monstes
24-02-2013, 19:33
sebawo:) Mogłeś coś więcej powiedzieć ;) CAI też nie jest perfect ;)Daje lepiej w górnym zakresie. Od tego bardziej bym już polecał krótszy dolot, zamknięty z nawiewem (nie chodzi o "kibel rurę" z przypadkową długością i średnicą ):]
Co do tematu, parówa jest lepsza od oem dolotu i da ci kilka km a jej kształt jest taki, by silnik w pierwszym momencie po wciśnięciu pedału gazu miał większą porcję przefiltrowanego powietrza do zasilenia cylindrów;) (Dlatego parówa daje lepiej z dołu.Z tego samego powodu zmienia się np też kolektor dolotowy w d14a4 na ten z z6 ma większą pojemność )
Ale tak po prawdzie mówiąc doloty uniwersalne, do jakich parówa się zalicza..... Wiadomo jak coś jest do wszystkiego to jest do .....
Tak dla porównania
np. parówa simota+ filtr ok 350
Dolot u gościa(nie będę robić reklam) ok 200+filtr np filtr fujita 200 i za 400 chyba będziesz miał coś bardziej "odpowiedniego"(chyba że kupisz ten filtr od simoty no to ok 250/300:))
Do K go nie zamontujesz ;) simota też zrobiła dolot o zmiennej średnicy do K serii

Macioł
24-02-2013, 19:39
Jezeli chodzi tylko o walory akustyczne to tylko parówa :)

ODi
24-02-2013, 20:01
monstes Dobrze prawi parówa jest dolotem typu chamber czyli posiada wieksza komore po to by dostarczyc w odpowiednim momencie powietrze.Dlatego tez niektóre auta posiadaja fabrycznie dodatkowe puszki na dolocie które pełnia własnie tą funkcji.Z dolotami jest tak ze np cai jest fajne jak ktoś woli mieć mocny górny zakreś obrótów, parówa jest fajna jak któs chce średnie zakres a na najniższy jest ITB.Dlatego auta na 1/4 maja najcześciej ITB.

Ja osobiscie bede próbował zrobic cos na wzór
AEM Dual Chamber Intake System
http://www.ultrarev.com/images/P/24-6005C_P.jpg

ARC Intake chamber
http://image.nengun.com/used/original/nengun-169435-00-arc-silvia_s15_intake_chamber.jpg

Top Fuel Power Chamber Intake
http://admin.rpmgarage.com/resize.php?pic=attachments/5fe0416a60333b60810fda19f6dacb93.jpg&size=640

sebawo
24-02-2013, 20:59
kilka KM to raczej błąd pomiarowy:) Ale dolot pod konkretny silnik już ma sens, pod warunkiem, że zmieni się kolektor i przepustnicę. Niestety nie mam porównania, nie jeździłem nigdy na ori dolocie z EK4 więc nie wiem jak by się mój motur zachowywał :D

Arias
24-02-2013, 21:40
Do mojego GT kolektora ssącego nie wymienię bo nie ma na co (w rozsądnych pieniądzach), jedynie co to zrobię porting przy okazji wymiany kolektora wydechowego i jak się trafi w rozsądnej kasie, bo ostatnio przegapiłem uszczelka atermiczna. Odnośnie samego dolotu to na początku była fabryka z rezonatorem powietrza którą wywaliłem, wstawiłem stożek za przepływkę wlot przepływki ma 2,7 cala od przepływki mam kolano 3" i stożek o wlocie 3", zewnętrzna objętość to 4 cale, ogólnie stożek dość spory walory akustyczne spoko, syczy jak odkurzacz :] tylko właśnie mnie zastanawiało co parówa ma takiego w sobie :] teraz już wiem :) Dzięki bardzo za odpowiedzi, ja w takim razie tylko jeszcze konkretnie odseparuje stożek od silnika i wymienię go na coś firmowego :]

Pozdrooo

monstes
24-02-2013, 22:28
sebawo Wszystko ma sens ;) zależy jak się do tego zabierzesz :ok: Przy wymianie Samego kolektora(bez przepustnicy) przecież z6 np w d14 ma te same średnice. Wszystko razem jak np ja chcę zrobić czyli dolot,kolektor,wydech już czuć różnicę ;) Sam dolot też zmienia moc. Parówa w zależności od silnika ale zawsze da na + i to nie jest błędem :jdm: wiadomo w d14 da np 5hp, w d16 chyba ok 10...

_lukasz_
24-02-2013, 22:30
sebawoSam dolot też zmienia moc. Parówa w zależności od silnika ale zawsze da na + i to nie jest błędem :jdm: wiadomo w d14 da np 5hp, w d16 chyba ok 10...

yyyyy, sama parówa w d16z6 da 10 km ... chyba jednak nie, max 3-4 km, a to ciężko sprawdzić (błąd pomiarowy hamownii)

bors
24-02-2013, 22:31
sama parowa 10 kuca nie doda

monstes
24-02-2013, 22:46
Nie wiem z tym 10HP gdzieś raz widziałem i nie sprawdzałem tej informacji...
Ale faktem jest że znajomemu w d14a4 wypluło przy zmianie wydechu i wsadzeniu parówy na pionową przepustnice 104hp

Jarzomb
24-02-2013, 22:50
Mi na samej parówie ze stożkiem Simota, prawie seryjnym wydechu (bez kata i środkowego) pokazało 128,5KM (czyli teoretycznie 3,5KM więcej niż seria, pomijając już fakt, że hamownia ma błąd pomiarowy, i że nie wiadomo ile rzeczywiście miało moje Z6 na serii dolocie). Wg mnie, nie ma opcji na 10KM nawet z porządnym filtrem, odgrodzeniem i doprowadzeniem zimnego powietrza ze zderzaka.

monstes
24-02-2013, 22:56
Jak mówiłem to 10hp w z6 nie sprawdzałem ..... Przepraszam za wprowadzenie w błąd, ale jeżdżąc na parówie sam musisz przyznać że charakterystyka się zmieniła, nie sam dźwięk. W ten czy inny sposób ja wolę zamówić dolot :)

zabas
24-02-2013, 22:59
hmmmmmm dolot to raczej koni mało doda :) dolot podnosi Nm :D momencik Panowie momencik :) nie koniki :)

koniki to 2-3 ale Nm z 10-15 :) porzadnie zrobiony dolot z odgrodzeniem i dolotem zimnego powietrza :)

najpełniejszy obraz daje wypowiedz Odi'ego San'a :D

hwasciur
25-02-2013, 19:30
porównanie dolotów ze stronki ecuperformance cai vs sri : http://ecu-performance.com.pl/2006/06/aem-vs-injen-cai/

opis : http://ecu-performance.com.pl/category/tech/page/3/