PDA

Zobacz pełną wersję : prostownik



sebawo
06-12-2012, 02:01
czasem się przydaje a i do prewencyjnego podładowania bym go wykorzystywał.
Pytanie czy polecacie coś w miarę taniego? Na alledrogo sporo tego, pewnie większość to chińszczyzna, więc dlatego pytam...
Jest też opcja złożenia samemu takiego prostownika, jeśli ceny zaproponowanych będą wysokie, bo koszt śmieszny ;)

pitbedzin
06-12-2012, 07:39
Pierwsze pytanie czy potrzebujesz mieć sam prostownik czy prostownik z urządzeniem rozruchowym.
O ile co do pierwszego to do prewencyjnego ładowania raz na pół roku ( wg zaleceń wszelakich nie wazne jak dobry masz alternator raz na pół roku nalezy aku naładować do pełna prostownikiem) wystarczy Ci ten przysłowiowy chinol za 100 pln byle miał jakaś regulacje prądu ładowania i tyle.
Sprawa ma się inaczej jeśli obawiasz się że któregoś dnia Twój aku nie zakręci, i wtedy sam prostownik na nic się zda, bo żeby nąladować aku, by pokręcił silnikiem potrzeba conajmniej jednej godziny ładowania dużym pradem ( skuteczne choć często stosowane uszkadza akumulator). W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest urządzenie rozruchowe które dziala jak 2gi akumulator, jednocześnie ladując ten na aucie wyczerpany, dostarcza na tyle duzego prądu by uruchomić silnik. Jednak cena tych urzadzeń jest już sporo wyższa i w sumie kupowanie tego na wszelki wypadek mija sie trochę z celem bo w momencie kiedy masz sprawny akumulator i dobre ladowanie w samochodzie to kupowanie na zapas takiego urzdzenia nie jest konieczne

Rikoo
06-12-2012, 11:18
sebo jak co to wiesz gdzie udezyc

adiyts
06-12-2012, 13:32
najlepsze prostowniki to cyfrowe
najlepsza firma CTEK np. http://moto.allegro.pl/prostownik-akumulatorowy-ladowarka-ctek-mxs-5-0-i2845798078.html
taniej troche np. Bosch C3
nie przeładujesz akumulatora, są różne tryby ładowania bardzo dobry sprzęt

pitbedzin
06-12-2012, 14:05
czasem się przydaje a i do prewencyjnego podładowania bym go wykorzystywał.




najlepsze prostowniki to cyfrowe
najlepsza firma CTEK np. http://moto.allegro.pl/prostownik-ak...845798078.html
taniej troche np. Bosch C3

no do uzytku raz czy 2 razy w roku to cena ciut przesadzona :)

YendreK
06-12-2012, 14:48
Ja mam prostownik od roku za 60zl z auchana i obsluguje 3 samochody i nie narzekam. Prostownik ma ladowac aku, anie ladowac. Robic kawe i inne rzeczy. Takie moje zdanie.

sebawo
06-12-2012, 16:37
Ciuuu, za 2 stówy to ja na prawdę poświęcę kilka wieczorów i złożę prostownik, który będzie jeszcze robił kawę i odbierał radio....
5-6 dych za podstawową funkcjonalność to cena odpowiednia, więc w własnoręczne składanie chyba bawił się nie będę...
dzięki :ok:

Rikoo
06-12-2012, 17:37
ja do swojego uzytku mam c3

a moge zalatwic takie cos

http://img2.cokupicstatic.pl/c_big16655911.jpg

DANE TECHNICZNE:

napięcie nominalne 6V ORAZ 12V
napięcie wejściowe 220 - 240V
prąd ładowania 6 A
max rozmiar akumulatora 70 Ah
rodzaj akumulatorów kwasowo-ołowiowe
długość przewodu zacisk akumulatora: 1,2 m
typ wyświetlacza: wskaźniki LED
waga: 1734g
opakowanie wymiary: H213 x W233 x D100mm

- Kontrola polaryzajcji : zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem biegunów sygnalizowane kontrolką LED
- wbudowany bezpiecznik
- czytelny wskaźnik informujący o ładowaniu oraz zakończeniu ładowania akumulatora
- nowoczesny design oraz wygodny schowek na przewody

za cene 115zl

lub

http://www.elsin.pl/rysunki/prostowniki/sam/duze/7a.jpg

-Ładownanie akumulatorów samochodowych DC 12V prąd malejący
-Wychyłowy wskaźnik prądu ładowania - amperomierz
-Zabezpieczenie układem elektronicznym przed zwarciem i przeciążeniem oraz odwrotnym połączeniem zacisków wyjściowych do akumulatora
-Samoczynnie powraca do stanu gotowości po usunięciu zwarcia - oznaczenie literą S
-Beziskrowe podłącznie i rozłączanie akumulatora

za cene 95zl

Marek83
06-12-2012, 17:40
Podobnie jak Yendrek mam siakiś prostownik za śmieszne pieniądze z Praktikera i wytrzymał już 7 lat. W tym pierwsze dwa lata był używany intensywnie przy dwóch akumulatorach z malucha:)
Więc po co przepłacać?

sebawo
06-12-2012, 18:08
a macie w nich regulację prądu czy ładuje jakimś stałym prądem? zależałoby mi właśnie na regulacji, czasem wystarczy mały prąd, ale może się zdarzyć, że awaryjnie trzeba będzie dowalić amperami :)
drugie pytanie to czy po naładowaniu jest przełączany na podtrzymanie czy trzeba pilnować, żeby nie zagotować aku?

adiyts
06-12-2012, 23:46
a macie w nich regulację prądu czy ładuje jakimś stałym prądem? zależałoby mi właśnie na regulacji, czasem wystarczy mały prąd, ale może się zdarzyć, że awaryjnie trzeba będzie dowalić amperami :)
drugie pytanie to czy po naładowaniu jest przełączany na podtrzymanie czy trzeba pilnować, żeby nie zagotować aku?
dlatego kupuje się nowoczesny prostownik który wie jak ładować akumulator
akumulator nie lubi być ładowany szybko i dużym prądem
Ja nawet auto podłaczam latem pod prostownik bosch c3 i ładuje się niekiedy akumulator 4h tak raz w miesiącu
bo raczej użytkuje auto na krótkich trasach i aku nigdy się nie naładuje na max
możesz kupić tani shit z lidla za 70zł może to ładuje tylko czy nie zepsuje akumulatora na dłużej

ODi
07-12-2012, 00:05
Nie żebym sie chwalił ale jako certyfikowany technik firmy Varta musze sie zgodzic z tym ze co jest tanie jest do dupy:P Osobiscie mam w pracy mały prostownik który cenie sobie po tym jak dowiedziałem sie ile on kosztuje w detallu i co potrafi to nie jeden akumulator naprawił po rozładowaniu i to co napisał adiyts ze długie ładowanie jest lepsze (u mnie ładuje od 2 do nawet 12godzin zalezy od akumulatora)to po pierwsze a po drugie prąd ładowania dostosowany jest przez prostownik do stanu akumulatora a tanie badziewa ładuja ciagle stałym napieciem:P

sebawo
07-12-2012, 10:35
Co do elektrotechniki to ja noga nie jestem, choć na studiach tylko 3, ale zasadę działanie i dobre praktyki znam. To, że prostownik 'wie' jakim prądem ładować, mnie nie przekonuje, poza tym wolałbym sam to wyregulować. jedyny ficzer, na jakim mi zależy, to auto wyłączenie-podtrzymanie po osiągnięciu odpowiedniego napięcia (zwykle 14,4V), co bym nie zagotował.
Gdyby tylko znaleźć gdzieś w garażu jakiś artefakt z CCCP - takie są najlepsze:)
No nic, dzięki, poszukam i coś kupię ;)


po drugie prąd ładowania dostosowany jest przez prostownik do stanu akumulatora a tanie badziewa ładuja ciagle stałym napieciem

po pierwsze to chyba prądem, nie napięciem, po drugie budowa akumulatorów kwasowo-ołowiowych jest niezmieniona od początku powstania, a mój dziadek potrafił jeździć 15lat na jednym ładując go jakimś ruskim 'badziewiem' bez grama elektroniki;) Więc kupowanie prostownika przewyższającego kosztem aku uważam za bezzasadny, nawet gdyby parzył kawę :P

ODi
07-12-2012, 11:00
po pierwsze to chyba prądem, nie napięciem
Moje nieuwaga:P

---------- Post dodany o 10:00 ---------- Poprzedni post dodany o 09:56 ----------


Więc kupowanie prostownika przewyższającego kosztem aku uważam za bezzasadny
Ale kto tu mowi o kupowaniu prostownika za wiecej niz 300zł bo tyle średnio kosztuje akumulator.Jezeli chcesz kupic prostownik to lepiej kupic juz cos co sie jakos nazywa i nie wypuszcza go na rynek lidl badz inne firmy które handluja juz wszystkim:P Dlatego na twoim miejscu kupił bym cos do 150zł i dowiedział sie jak ładuje i co ma w dodatku bo kawe moze tez parzyc w tej cenie:P

Rikoo
07-12-2012, 15:45
dolozyl bym 50zl do tego co odi pisze i kupil c3

adiyts
07-12-2012, 23:36
tak samo jak mówi Rikoo mam bosch c3 i jest ok
ale teraz bym dołożył do ctek