PDA

Zobacz pełną wersję : Honda D15Z6 - głowica, rozrząd, ustawienie,



lukpop
15-04-2012, 12:22
Witam. Niestety pobór oleju na 100km w moim D15Z6 przyjął wartości astronomiczne, więc wczoraj podjąłem decyzje o wymianie uszczelniaczy zaworowych, uszczelki pod głowicą, rozrządu przy okazji, itd. ogólnie w skrócie głowica out :szok: Jestem na etapie zdjęcia rozrządu .. i mam kilka pytań:

* Skoro zdejmuje wałek, klawiature, głowice to przed demontażem nie jest konieczne ustawienie rozrządu na znaki ? skoro i tak wszystko zdejmuje to przy zakładaniu wszystko ustawie na tip top. Dobrze rozumuje .. > :)

* poprzedni właścicel zapewne ustawiał rozrząd na własne znaki bo widać sladowe znaki zrobione markerem, więc już nie wiem czy ustawiać na jego znaki czy posługiwać się instrukcją w manualu.

* Znak UP ma być na gorze, boczne wycięcia na kołku rozrzadu mają być na dwóch strzałkach z boku na obudowie rozrządu .. ? Czy te boczne znaki idealnie pokrywają się .. ? Odnosze wrażenie, że znaki na kole rozrządu są niżej niż te na obudowie.

* Jeżeli chodzi o ustawienie wału krobowego to znak TDC jest na kole pasowym i po zdjęciu koła pasowego również na wale korbowym .. ?

* Na kole pasowym są wyżłobione dwie kreski i trzy kreski .. dobrze rozumiem, że dwie kreski są od ustawienia rozrzadu a trzy od ustawienia kąta wyprzedzenia zapłonu .. ?


Wole się upewnić dwa razy niż potem ewentualnie żałować. :)

pitbedzin
15-04-2012, 19:33
pierwszy tłok w GMP a wałek rozrządu na znaki, równo z głowicą. Tym sposobem mozna się ciulnać o 180st więc zalecam ręczne pokręcenie silnika kilka obrotów żeby sprawdzić czy zawory się o tłok nie spotkają :D

lukpop
15-04-2012, 21:57
moge poprosić wyjaśnienie dlaczego można popełnić błąd o te 180 stopni .. ? :)
miałem już okazje robić wiele rozrządów w Lanciach (tam z reguły wałki blokuje się przyrządami), ale to było jakoś dawno temu i przeraża mnie Hondowski rozrzad chociaż pewnie zupelnie bezpodstawnie. :p

Skoro wał korbowy ustawie (już po zdjęciu koła pasowego) na znaku czyli tłok pierwszego cylindra bedzie w GMP i wałek w głowicy ustawie na znak "UP' i znaki na płaszczyźnie głowicy to powinno byc dobrze. (ewentualnie wykręce świece pierwszego cylindra i wsadze tam jakiegoś druta, dla pewności.)

pitbedzin
15-04-2012, 22:08
No jeśli koło rozrzadu sustawisz na UP i płaszczyzny głowicy to nie popełnisz błędu ale są przypadki że ludzie ustawiają tylko płaszczyznę głowicy na znakach a wałek przestawiony o 180 st. Chyba nie muszę tłumaczyć co się dzieje przy próbie odpalenia ? :D

lukpop
25-04-2012, 19:58
i dupa z rączką .. wszystko najprawdopodobniej poszło na marne.

złożyłem wszystko do kupy, rozrzad elegancko ustawiony, zaworki wyregulowane, olejek zalany, uszczeleczka nowa, głowica planowana, uszczelniacze wymienione, wszystko wyczyszczone na błysk, kazda srubka dokręcona z odpowiednia siłą .. dwa tygodnie dopieszczania i nici. Odpaliłem, posłuchałem i coś mi się nie podobało - zgasiłem, rozkreciłem świece i szok/ zonk. W każdym z cylindrów spora ilosc oleju .. dosyć spora, żeby nie powiedzieć astronomiczna. Nie wiem co sie dzieje ..

podejrzewam:

* głowica oddana do fachowca - byś może jakieś wadliwe uszczelniacze, ale raczej wykluczam.
* błąd człowieka/ czyt. Mój .., ale to tez raczej wykluczam. Jestem bardzo pedantyczny = upewniam się dwa razy zanim coś zrobie.
* wada uszczelki pod głowice .. ?, ale to tez raczej wykluczam. Uszczelka - Erling.


pomiar ciśnienia:

przed naprawa: 16 atmosfer na każdym cylindrze.
po naprawie: po 13 atmosfer na cylindrach.

pitbedzin
25-04-2012, 20:02
przed naprawa: 16 atmosfer na każdym cylindrze. przecież to w fabryce robili po 11 z kawałkiem bar na cylinder ... albo coś pomiar zły albo masz mega doprężony silnik :)

Pierścienie wymieniałeś ?

lukpop
25-04-2012, 20:23
nominalne cisnienie bodajże jest 13 atmosfer. Tak mi coś świta .. nie wykluczam również przekłamującego manometru, do najdroższych nie należał, ale mniejsza o wiekszość ..

pierscionki nie były ruszane .. :)

pitbedzin
25-04-2012, 20:55
kompresja w fabryce 9.6:1